Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Се појави нова варијанта на коронавирусот - таканаречениот сој KP.2. Сè уште е подваријанта на омикрон, а во САД KP.2 веќе стана доминантен вид, чија застапеност меѓу новозаразените лица е двојно зголемена во последните две недели.

CNN разговараше со д-р Лена Вен, лекар и вонреден професор на Универзитетот Џорџ Вашингтон, за новиот сој.

„Од почетокот на COVID-19, разговараме за нови варијанти. Изворниот сој на вирусот беше истиснат од алфа варијантата. Потоа имавме Бета, потоа Делта и потоа Омикрон. Една од причините зошто новиот вид го поместува претходно доминантниот е тоа што е исто толку заразен или повеќе. Ова значи дека KP.2 може многу лесно да се шири, што е нешто што го видовме за време на COVID-19: дека коронавирусот е исклучително заразен и затоа е тешко да се избегне. Добрата вест е дека KP.2 се чини дека не предизвикува посериозна болест. Навистина, бројот на хоспитализации поврзани со COVID-19 е на рекордно ниско ниво. И нема причина да се верува дека постоечките вакцини и третмани ќе престанат да работат против тоа“, рече Вен.

Таа вели дека повеќето луѓе кои се заразени со коронавирусот никогаш нема да знаат која варијанта ги предизвикува нивните симптоми.

„Симптомите на инфекција со COVID -19 вклучуваат течење на носот, болки во грлото, главоболка, треска, кашлица и болки во телото. Некои луѓе може да доживеат посериозни симптоми како што се отежнато дишење. Ниту еден од овие симптоми не е специфичен за KP.2, кој досега не е пријавен дека е поврзан со уникатни симптоми што го разликуваат од другите инфекции со коронавирус. Важно е да се запамети дека за многу поединци, симптомите на COVID -19 може да биде тешко да се разликуваат од другите вирусни инфекции, како што се грип или настинка“, додаде таа.

Вен вели дека постоечките вакцини сепак треба да делуваат против новиот сој.

„Се очекува здравствените власти наесен да препорачаат нова верзија на вакцината за COVID-19, која ќе ги таргетира новите варијанти. Ако здравствените власти предвидат дека KP.2 ќе биде меѓу овие варијанти, есенските вакцини најверојатно ќе бидат уште поефикасни против KP.2“, рече здравствениот експерт.

Таа вели дека на заразените со коронавирус им се препорачува да останат дома уште најмалку 24 часа откако ќе исчезнат симптомите на треска. Во следните пет дена, тие треба да се обидат да преземат дополнителни мерки на претпазливост како носење маски и ограничување на блискиот контакт со другите.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Здравје

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Read more

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Read more

Кое овошје помага во намалување на холестеролот?

Read more

Тест може да ја предвиди Паркинсоновата болест 7 години пред симптомите

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе