Документарец на BBC исмејуван поради употреба на Photoshop

Со намера да го прикажат животот во дивина подраматичен отколку што е навистина, продуцентите на новиот документарец на BBC, „Serengeti“ употребија Photoshop и наидоа на критики, па дури и на исмејување од страна на гледачите.

Спорна е сцената во која младенче на зебра се обидува да се пробие низ надојдена река полна со крокодили. Според многумина, главата на зебрата во реката е фотошопирана.

Четвртата епизода од документарната емисија прикажува зебри кои се обидуваат да преминат река додека опасност им се заканува од крокодили. Додека во една сцена зебрата е прикажана во стадото кое се обидува да го следи, во следната е прикажана нејзината прилично неубедливо исечена глава која се губи во струите на реката.

Гледачите го изразија нивното незадоволство поради неубедливата компјутерска анимација на социјалните мрежи. Негодувањето го забележа и режисерот Џон Доунер кој серијата ја направи за BBC и Discovery.

„Намерата ни беше да изградиме чист и драматичен наратив кој го отсликува секојдневието на животните. Животните не се направени со компјутерски техники, но истите се користени за да помогнат во текот на драматичната ситуација“, стои во соопштението на режисерот.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Чек дис аут

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Read more

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Read more

Светот пред 250 милиони години

Read more

Бизарна масажа со месарски ножеви - дали би ја пробале?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Читај повеќе

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Читај повеќе
  • play_arrow

Грчкото лето е состојба на умот

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе
  • play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Читај повеќе

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Читај повеќе

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Читај повеќе