Документарец на BBC исмејуван поради употреба на Photoshop

Со намера да го прикажат животот во дивина подраматичен отколку што е навистина, продуцентите на новиот документарец на BBC, „Serengeti“ употребија Photoshop и наидоа на критики, па дури и на исмејување од страна на гледачите.

Спорна е сцената во која младенче на зебра се обидува да се пробие низ надојдена река полна со крокодили. Според многумина, главата на зебрата во реката е фотошопирана.

Четвртата епизода од документарната емисија прикажува зебри кои се обидуваат да преминат река додека опасност им се заканува од крокодили. Додека во една сцена зебрата е прикажана во стадото кое се обидува да го следи, во следната е прикажана нејзината прилично неубедливо исечена глава која се губи во струите на реката.

Гледачите го изразија нивното незадоволство поради неубедливата компјутерска анимација на социјалните мрежи. Негодувањето го забележа и режисерот Џон Доунер кој серијата ја направи за BBC и Discovery.

„Намерата ни беше да изградиме чист и драматичен наратив кој го отсликува секојдневието на животните. Животните не се направени со компјутерски техники, но истите се користени за да помогнат во текот на драматичната ситуација“, стои во соопштението на режисерот.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Чек дис аут

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Read more

Секси шорцевите на Tesla распродадени за минута

Read more

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Read more

Луѓето со оваа крвна група најмногу привлекуваат комарци

Read more

Магазин

  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Кој знак најмногу изневерува и зошто?

Читај повеќе

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Читај повеќе

Дали е можно двапати да се заразите со коронавирусот?

Читај повеќе

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Читај повеќе
  • play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Читај повеќе