Документарецот „Jane Goodall: The Hope“ со премиера на 22 април

National Geographic објави трејлер за најновиот документарец за животното дело на докторката Џејн Гудал, најпознатиот британски приматолог во светот.

Документарецот „Jane Goodall: The Hope“ ќе има премиера на 22 април, Денот на планетата Земја, на Nat Geo, Nat Geo WILD и Nat Geo Mundo.

Двочасовниот филм ги опфаќа сите поглавја од плодната кариера на Гудал во изминатите 60 години, вклучувајќи ја нејзината работа со шимпанза, активизмот и создавањето на непрофитната организација Jane Goodall Institute, како и програмата за помош на млади Roots & Shoots за нејзините напори да ја инспирира следната генерација.

Гудал (86) уште активно патува насекаде низ светот и никаде не се задржува подолго од неколку недели. Нејзините предавања за тоа што научила во текот на повеќедецениското проучување на шимпанзата во Танзанија, се распродадени месеци однапред.

Анџелина Џоли, Колин Фирт и Џад Апатоу се нејзини огромни обожаватели, а во нејзина чест Мајкл Џексон ја напиша песната „Heal The World“.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Филм & ТВ

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Read more

Шарлиз Терон е бесмртна хероина во акцијата „The Old Guard“

Read more

Сè што е погрешно со „Spies in Disguise“

Read more

Сцена

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Читај повеќе
  • play_arrow

Шарлиз Терон е бесмртна хероина во акцијата „The Old Guard“

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Spies in Disguise“

Читај повеќе
  • filter

Како би изгледале познатите филмови со други актери во главната улога?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „13 Reasons Why“

Читај повеќе

Брнабиќ: Exit ќе се одржи во август

Читај повеќе

Питер Динклиџ и Џејсон Момоа ќе глумат во хорор филм

Читај повеќе
  • play_arrow

Сиа го претстави новиот сингл „Together“

Читај повеќе