Документарецот за Хари и Меган предизвика контроверзии: Ја мамат јавноста

Долгоочекуваната документарна серија на Netflix, за принцот Хари и Меган Маркл, веќе предизвика контроверзии бидејќи британските медиуми ги критикуваат и двата објавени трејлера, тврдејќи дека станува збор за злоупотребени снимки и фотографии.

Двата трејлери за новиот документарец на Netflix беа критикувани поради погрешен начин на користење на снимки и на фотографии.

На трејлерите се прикажани архивски видеа и фотографии додека принцот Хари и Меган зборуваат дека се ставени настрана од кралското семејство и дека се прогонувани од медиумите.

Посочено е дека најмалку три фотографии се направени од настани кои немаат врска со парот.

Британскиот кралски дописник Џени Бонд остро ги критикуваше „исклучително невештите продукциски вредности“ на документарецот за Хари и Меган, додека истакнатата новинарка Лорејн Кели ја опиша употребата на одредени фотографии и снимки како „бизарни“.

Дури и BBC објави детална анализа на моменти кои ја „мамат“ јавноста.

URL


Друг клип, користен кога Хари зборува за „болката и страдањето на жените“ кои се венчаат во кралското семејство, покажа снимка од манекенката Кејти Прајс како пристигнува на суд во Лондон минатиот декември.

URL

Третиот, кој се користи за да се илустрира медиумско бркање, покажува снимка од поранешниот адвокат на Доналд Трамп, Мајкл Коен, како го бркаат папараците.

URL

Една фотографија ги прикажува Хари и Меган фотографирани одозгора, додека Хари зборува за протекување информации во јавноста.

Кралскиот уредник на Evening Standard, Роберт Џобсон, ги негираше обвинувањата и тврди дека фотографијата е направена со нивна дозвола од акредитиран фотограф.

Remote video URL
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Филм & ТВ

Искрен трејлер за Star Wars спиноф серијата Andor

Read more

Животната приказна на актерот Един Хасановиќ: Од бегалец до номинација за Оскар

Read more

Почна снимањето на реалното шоу Squid Game – натпреварувач изнесен на носилки

Read more

Реге-Жан Пејџ е најубав маж во светот

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Искрен трејлер за Star Wars спиноф серијата Andor

Читај повеќе
  • play_arrow

Животната приказна на актерот Един Хасановиќ: Од бегалец до номинација за Оскар

Читај повеќе

Почна снимањето на реалното шоу Squid Game – натпреварувач изнесен на носилки

Читај повеќе

Реге-Жан Пејџ е најубав маж во светот

Читај повеќе

Најубавите цитати од Тоше Проески за љубовта и животот

Читај повеќе

Зошто ниту една жена не е номинирана за Најдобар артист на БРИТ наградите годинава?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најголеми скандали на „Американски идол“

Читај повеќе
  • play_arrow

Се појави снимка на која свекрвата ја напаѓа Шакира, фановите згрозени

Читај повеќе
  • filter

25 јануари 1981, роден е Тоше Проески

Читај повеќе