Доларот блиску до највисоката вредност во последните 20 години

На девизниот пазар вредноста на доларот во однос на кошницата валути се движи блиску до највисоките нивоа во последните 20 години.

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 113,80 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 113,73 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 143,95 на 144,45 јени.

И американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 0,9640 долари, додека вчера во ова време беше 0,9655 долари.

Но, доларот загуби дел од своите добивки во однос на фунтата. Од петокот, кога економскиот план на новата британска влада ги поттикна стравувањата од преоптоварени јавни финансии, фунтата до вчера падна за повеќе од 5 отсто.

Сепак, по вчерашната порака на британската централна банка дека внимателно ја следи ситуацијата и дека е подготвена да ги промени каматните стапки доколку е потребно, фунтата се стабилизира.

Во моментов, неговиот девизен курс се движи околу 1,0770 долари, додека во еден момент вчера падна на рекордно ниско ниво од 1,0327 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, благо пораснаа, откако вчера паднаа на најниските нивоа од јануари.

Цената на барелот на лондонскиот пазар се зголеми за 0,64 отсто, на 84,60 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 0,60 отсто, на 77,15 долари.

Азиските берзи стагнираат

На повеќето азиски берзи цените на акциите благо пораснаа денеска, најмногу благодарение на корекцијата по неколкудневниот пад, додека курсот на британската фунта во однос на доларот се стабилизираше.

Индексот на азиско-пацифичките акции на MSCI, без Јапонија, беше намален за 0,1 отсто околу 7:00 часот и се движи околу најниското ниво во последните две години.

Истовремено, индексот Nikkei порасна за 0,5 отсто на берзата во Токио, додека цените на акциите во Шангај и Австралија пораснаа за околу 0,3 отсто. Меѓутоа, во Јужна Кореја и Хонгконг тие паднаа меѓу 0,5 и 1 процент.

Азиските берзи се обидуваат да се стабилизираат, откако со денови беа под силен притисок. Сепак, тргувањето е неизвесно бидејќи инвеститорите не се склони кон поризични инвестиции додека централните банки ги зголемуваат каматните стапки, а економскиот раст забавува.

„Економиите веќе почнаа да забавуваат, а затегнувањето на монетарната политика дополнително ќе го забави нивното закрепнување“, рече Јутинг Шао, стратег во State Street Global Markets.

На Волстрит во понеделникот берзанските индекси паднаа петти трговски ден по ред. Dow Jones се лизна за 1,11 отсто, додека S&P 500 загуби 1,03 отсто, а Nasdaq индексот загуби 0,60 отсто.

Откако S&P 500 и Nasdaq индексот паднаа на надолна територија во петокот, 20 отсто под нивните рекордни максимални вредности, вчера на таа територија им се придружи и Dow Jones.

Ова е резултат на стравувањата на инвеститорите дека агресивното заострување на монетарната политика од страна на ФЕД ќе ја турне економијата во рецесија.

Минатата недела ФЕД ги зголеми каматните стапки трет пат по ред за 0,75 процентни поени, на опсег од 3 до 3,25 отсто, што е нивно највисоко ниво од 2008 година.

И челниците на ФЕД изјавија дека дополнително ќе ја зголемат цената на парите со цел да се намали инфлацијата од највисоките нивоа во повеќе од 40 години.

Но, агресивните планови на Банката на федерални резерви да ја ограничи инфлацијата до целта од 2 проценти ќе бидат потребни години, ќе го забави економскиот раст и ќе ја зголеми невработеноста, покажуваат проекциите на ФЕД.

Затоа, инвеститорите стравуваат дека најагресивното зголемување на стапката на ФЕД во историјата ќе ја турне економијата во подлабока рецесија.

Технички, американската економија веќе е во рецесија, имајќи предвид дека во последните два квартали бележи пад на квартална основа, но засега рецесијата е плитка.

Деновиве на пазарот најмногу се шпекулира за тоа колку повеќе ФЕД би можел да ги зголеми каматните стапки.

„Инвеститорите штотуку фрлија пешкир. Постои голема неизвесност за тоа колку повеќе ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки? До 4,6 или дури 5 проценти? Кога во 2023 година ќе заврши тој процес?“, рече Шао.

Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Бизнис

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Read more

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Илон Маск веќе не е најбогатиот човек во светот

Read more

Три опции како Путин ќе одговори на ограничувањето на цената на нафтата

Read more
 

Вести

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе

Европа зимава ќе има греење, но што ќе биде потоа?

Читај повеќе

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Читај повеќе

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Читај повеќе

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Читај повеќе