Доларот ослабе, цената на нафтата падна

На азиските берзи цените на акциите денеска благо паднаа бидејќи освен надежта за позитивен исход од разговорите меѓу претседателите на Кина и САД оваа недела, нема значајни причини за купување акции.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше во минус за 0,1 отсто.

Истовремено, јапонскиот индекс Nikkei ослабе за 0,1 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Шангај, Јужна Кореја и Хонгконг се лизнаа меѓу 0,1 и 0,3 отсто.

Азиските инвеститори не беа импресионирани од собирот на Волстрит во петокот, кој главно се засноваше на зголемувањето на цените на акциите на технолошките гиганти. Секторот имаше корист од падот на приносите на обврзниците, со оглед на тоа што се проценува дека американската централна банка повторно нема да ги зголеми каматните стапки.

Но, тоа е сè.

„Досега, пазарот секоја лоша економска вест ја сфаќаше како добра бидејќи тоа значи дека ФЕД повеќе нема да ги зголемува каматните стапки. Меѓутоа, на пазарот на обврзници овие оценки веќе се вградени во приносите, така што не останува многу простор за нивниот понатамошен пад. А тоа значи дека со од друга страна веќе нема да има никаков поттик за берзата. Накратко, веруваме дека растот на пазарот нема да продолжи“, пишуваат аналитичарите на брокерската куќа Номура. Хартии од вредност во преглед на состојбите на пазарите.

Во последните недели цените на акциите пораснаа бидејќи се проценува дека САД и другите централни банки на западните земји го завршија циклусот на зголемување на каматните стапки.

Но, со оглед на тоа што инфлацијата сè уште е далеку над целните нивоа, централните банки веројатно ќе ги задржат каматните стапки покачени подолг период од очекуваното. А тоа значи дека економскиот раст дополнително ќе се забави, што може негативно да се одрази на берзата.

Инвеститорите се внимателни и затоа што во петокот агенцијата Мудис ја намали прогнозата за кредитниот рејтинг на САД од „стабилен“ на „негативен“.

Кинеските акции се поддржани од надежта за напредок за отворените економски прашања меѓу САД и Кина на овонеделната средба меѓу претседателот Џо Бајден и Си Ѓинпинг во Сан Франциско.

Од друга страна, агенцијата Moody's предупреди дека натамошното слабеење на кинескиот пазар на недвижности негативно ќе се одрази на растот на економијата.

И на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утрово се движи околу 105,80 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 105,85 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од 151,50 на 151,55 јени.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0690 долари, додека во петокот вечерта беше 1,0685 долари.

Цените на нафтата, пак, го продолжија својот надолен тренд, кој влезе во четвртата недела. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово се лизна за 0,93 отсто, на 80,65 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 0,95 отсто, на 76,45 долари.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Бизнис

Доларот зајакна, цената на нафтата стагнира

Read more

На Волстрит индексите речиси непроменети

Read more

Пад на Волстрит - се чекаат бројките од Црн петок и Сајбер понеделник

Read more

Нов притисок за цените на нафтата

Read more
 

Вести

Најголемиот климатски самит во историјата почна со една голема промена

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Читај повеќе

Владимир Путин нареди бројот на руски војници да се зголеми за 170.000

Читај повеќе

Северна Кореја: Попречувањето на нашите сателити би било објава на војна

Читај повеќе

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Читај повеќе

Паника во Брисел поради Орбан: Ја држи ЕУ како заложник

Читај повеќе

Доларот зајакна, цената на нафтата стагнира

Читај повеќе

Скопјанка овозможила возрасни да имаат секс со малолетнички и да ги снимаат

Читај повеќе

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Читај повеќе