Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

Цените на акциите во Азија се зголемија, а доларот ослабе во однос на кошницата валути додека инвеститорите чекаат извештај за американската инфлација што може да влијае на насоката на пазарот.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, порасна за 0,4 отсто околу 19 часот. Истовремено, јапонскиот индекс Nikkei зајакна за 0,3 отсто, додека цените на акциите во Шангај, Австралија и Јужна Кореја пораснаа меѓу 0,1 и 1,2 отсто. Во Хонгконг благо паднаа.

Јужнокорејскиот индекс Kospi утринава скокна, најмногу благодарение на корекцијата на цените на акциите по падот пет дена по ред. Берзите се претпазливи, како и вчера на Волстрит, бидејќи инвеститорите не сакаат да ризикуваат пред американскиот извештај за инфлацијата, кој ќе биде објавен денеска и може значително да влијае на насоката на пазарот.

Економистите проценуваат дека стапката на инфлација се лизна на 3,3 отсто во октомври, од 3,7 отсто во септември. Но, оценуваат и дека основната стапка на инфлација, од која се исклучени цените на енергијата и храната, останала непроменета.

Цените на акциите пораснаа во последните недели бидејќи инвеститорите веруваат дека американската централна банка го завршила циклусот на зголемување на каматните стапки, иако ФЕД вели дека е можно дополнително заострување на монетарната политика.

„Податоците за инфлацијата, како и податоците за вработеноста, се главни двигатели на финансиските пазари долго време, бидејќи покажуваат што може да направи ФЕД. Пазарот проценува дека ФЕД нема повторно да ги зголеми каматните стапки, но тоа да биде вистина , инфлацијата мора да продолжи да слабее“, објаснува Мет Стаки, портфолио менаџер во Northwestern Mutual Wealth Management Company.

Акциите беа поддржани од надежите за напредок во преговорите за отворените економски прашања меѓу САД и Кина на состанокот оваа недела меѓу претседателот Џо Бајден и Си Ѓинпинг во Сан Франциско.

И на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 105,70 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 105,80 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 151,55 на 151,70 јени, блиску до највисокото ниво во една година. Но, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0695 долари, додека вчера во овој момент беше 1,0690 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, пораснаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,21 отсто, на 82,70 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,20 отсто, на 78,40 долари.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Бизнис

Доларот зајакна, цената на нафтата стагнира

Read more

На Волстрит индексите речиси непроменети

Read more

Пад на Волстрит - се чекаат бројките од Црн петок и Сајбер понеделник

Read more

Нов притисок за цените на нафтата

Read more
 

Вести

Најголемиот климатски самит во историјата почна со една голема промена

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Читај повеќе

Владимир Путин нареди бројот на руски војници да се зголеми за 170.000

Читај повеќе

Северна Кореја: Попречувањето на нашите сателити би било објава на војна

Читај повеќе

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Читај повеќе

Паника во Брисел поради Орбан: Ја држи ЕУ како заложник

Читај повеќе

Доларот зајакна, цената на нафтата стагнира

Читај повеќе

Скопјанка овозможила возрасни да имаат секс со малолетнички и да ги снимаат

Читај повеќе

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Читај повеќе