Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Вредноста на доларот во однос на кошницата валути опадна на финансиските берзи.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американската валута во однос на другите шест најважни светски валути, е околу 93,25 поени, додека во петокот на затворањето на пазарот изнесуваше 93,30 поени.

Во исто време, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од 110,75 на 110,65 јени.

Доларот е стабилен во однос на европската валута, така што цената на еврото е околу 1,1720 долари, како и во петокот.

Цените на нафтата, од друга страна, пораснаа, продолжувајќи ја нагорната линија што влезе веќе во четвртата недела, главно како резултат на прекините во производството во Мексиканскиот Залив по ураганите Ида и Николас.

По порастот од над 3 проценти минатата недела, цената на барелот на лондонската берза скокна утрово за 1,5 проценти, на 79,05 долари, новото највисоко ниво од октомври 2018 година.

На американската берза, барелот поскапе за 1,45 отсто, на 74,95 долари.

„Проценуваме дека овој раст ќе продолжи бидејќи дефицитот помеѓу понудата и побарувачката е поголем отколку што очекувавме. Затоа, проценуваме дека на крајот на годината цената на барелот на лондонскиот пазар ќе биде 90 долари, а не 80 долари како очекувавме претходно“, напишаа аналитичарите Goldman Sachs во преглед на состојбата на пазарот.

На повеќето азиски берзи, цените на акциите пораснаа во понеделникот, по падот минатата недела, но сепак се тргува внимателно поради неизвесноста околу кинеската компанија за недвижности Evergrande.

Берзанскиот индекс на азиско-пацифички акции MSCI, без јапонските, се зголеми за 0,3 проценти околу 7 часот наутро, откако паѓаше три недели по ред.

На берзата во Токио, индексот Nikkei падна за 0,1 отсто, а цените на акциите во Шангај паднаа за повеќе од 1 отсто. Во Јужна Кореја, Хонгконг и Австралија, пораснаа помеѓу 0,3 и 0,7 проценти.

Растот на цените се должи на нивната корекција по тринеделен пад и надежите на инвеститорите за нови стимулации, на пример, во Јапонија.

Но, берзите остануваат претпазливи поради неизвесната судбина на кинеската компанија за недвижности Evergrande.

Проблемите на Evergrande, предизвикани од падот на продажбата и огромните долгови, со денови вршат притисок врз кинеските пазари, бидејќи може негативно да влијаат на целиот сектор на недвижности.

Компанијата допрва треба да пријави што се случи со отплатата на каматата на обврзниците, која требаше да ја исплати минатиот четврток.

Меѓутоа, инвеститорите веруваат дека кинеските власти ќе помогнат доколку е потребно и доколку постои ризик проблемот да се прошири на целиот сектор.

Пазарите се поддржани и од фактот дека кинеските монетарни власти инјектираа свежи пари на финансиските пазари со цел да ја подобрат ликвидноста.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Бизнис

Северен поток 2 е полн, се чека зелено светло од Германците

Read more

Доларот падна, еврото зајакна

Read more

Биткоинот со рекордна вредност во последните шест месеци

Read more

Русија е подготвена да го зголеми транзитот на гас преку Украина под одредени услови

Read more
 

Вести

  • play_arrow

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Читај повеќе

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Читај повеќе

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Читај повеќе

Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Читај повеќе

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

НАТО ѝ одговори на Русија

Читај повеќе

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Читај повеќе

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ победи во Гази Баба и Кисела Вода, втор круг во Чаир

Читај повеќе