Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

На азиските берзи цените на акциите пораснаа трет ден по ред и достигнаа највисоки нивоа во последните седум месеци, а растот го водеа пазарите кои беа затворени изминативе денови поради Лунарната Нова година.

Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, без Јапонија, порасна за 0,4 отсто и достигна највисоко ниво во последните седум месеци. Истовремено, на токиската берза индексот Nikkei зајакна за 0,5 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја и Сингапур пораснаа меѓу 0,6 и 1,7 отсто. Во Австралија благо паднаа, додека кинеските пазари се уште не работат.

Сингапурската и јужнокорејската берза утрово предничат со добивките, бидејќи инвеститорите го надополнуваат пропуштеното со оглед на тоа што претходните два дена, кога светските берзи пораснаа, во тие земји немаше работа.

Внимателно се тргува

На другите пазари има претпазливост, исто како вчера на Волстрит, бидејќи по силниот раст од почетокот на годината, инвеститорите веќе не се премногу ризични. И на Волстрит, Dow Jones порасна за 0,31 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,07 отсто, а индексот Nasdaq за 0,27 отсто.

На самиот почеток на тргувањето на берзата имаше технички проблеми, кои се одразија на цените на акциите на повеќе од 80 компании, меѓу кои Walmart и Nike, а поради што Комисијата за хартии од вредност (SEC) покрена истрага.

Кога се решија проблемите, инвеститорите се фокусираа на деловните резултати на компаниите. Извештаи досега се објавени од 72 компании од индексот S&P 500, од ​​кои 65 отсто забележале поголема добивка од очекуваната.

Но, аналитичарите во истражувањето на Reuters проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 во четвртиот квартал од минатата година паднала за 2,9 отсто во споредба со истиот период претходната година, додека на почетокот на годината пад на заработката за 1,6 проценти се очекуваше.

Зголемувањето на каматните стапки предизвикува послаба побарувачка

Макроекономските податоци, пак, покажаа дека активностите во производниот и услужниот сектор на САД ослабеа во првите недели од оваа година, што покажува дека зголемувањето на каматните стапки од страна на американската централна банка предизвикува слабеење на побарувачката.

И ова ја поткрепува тезата дека американската централна банка на февруарската седница ќе ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени, а не за 0,50 поени како на последната седница лани.

Покрај тоа, пазарот е поддржан од надежта на инвеститорите дека конечната каматна стапка, со која ФЕД би го запрела циклусот на покачување, би можела да биде помала од 5 отсто, иако повеќето лидери на ФЕД велат дека ќе треба да ги зголемат каматните стапки над 5 отсто ниво за ограничување на инфлацијата.

Доларот стагнира, цените на нафтата ги надоместуваат загубите

А на девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути стагнира. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, се движи околу 101,92 поени, како и вчера во овој момент. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 130,20 на 130,50 јени.

Но, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0890 долари, додека вчера во овој момент беше 1,0880 долари. Цените на нафтата, пак, благо пораснаа, по вчерашниот пад. Цената на барелот на лондонскиот пазар се зголеми за 0,29 отсто, на 86,40 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,19 отсто, на 80,30 долари.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Бизнис

Волстрит во стагнација, инфлацијата демне

Read more

Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

Read more

САД го тужат Google

Read more

Колку чини горивото низ Европа?

Read more
 

Вести

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе