Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

На азиските берзи цените на акциите пораснаа трет ден по ред и достигнаа највисоки нивоа во последните седум месеци, а растот го водеа пазарите кои беа затворени изминативе денови поради Лунарната Нова година.

Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, без Јапонија, порасна за 0,4 отсто и достигна највисоко ниво во последните седум месеци. Истовремено, на токиската берза индексот Nikkei зајакна за 0,5 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја и Сингапур пораснаа меѓу 0,6 и 1,7 отсто. Во Австралија благо паднаа, додека кинеските пазари се уште не работат.

Сингапурската и јужнокорејската берза утрово предничат со добивките, бидејќи инвеститорите го надополнуваат пропуштеното со оглед на тоа што претходните два дена, кога светските берзи пораснаа, во тие земји немаше работа.

Внимателно се тргува

На другите пазари има претпазливост, исто како вчера на Волстрит, бидејќи по силниот раст од почетокот на годината, инвеститорите веќе не се премногу ризични. И на Волстрит, Dow Jones порасна за 0,31 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,07 отсто, а индексот Nasdaq за 0,27 отсто.

На самиот почеток на тргувањето на берзата имаше технички проблеми, кои се одразија на цените на акциите на повеќе од 80 компании, меѓу кои Walmart и Nike, а поради што Комисијата за хартии од вредност (SEC) покрена истрага.

Кога се решија проблемите, инвеститорите се фокусираа на деловните резултати на компаниите. Извештаи досега се објавени од 72 компании од индексот S&P 500, од ​​кои 65 отсто забележале поголема добивка од очекуваната.

Но, аналитичарите во истражувањето на Reuters проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 во четвртиот квартал од минатата година паднала за 2,9 отсто во споредба со истиот период претходната година, додека на почетокот на годината пад на заработката за 1,6 проценти се очекуваше.

Зголемувањето на каматните стапки предизвикува послаба побарувачка

Макроекономските податоци, пак, покажаа дека активностите во производниот и услужниот сектор на САД ослабеа во првите недели од оваа година, што покажува дека зголемувањето на каматните стапки од страна на американската централна банка предизвикува слабеење на побарувачката.

И ова ја поткрепува тезата дека американската централна банка на февруарската седница ќе ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени, а не за 0,50 поени како на последната седница лани.

Покрај тоа, пазарот е поддржан од надежта на инвеститорите дека конечната каматна стапка, со која ФЕД би го запрела циклусот на покачување, би можела да биде помала од 5 отсто, иако повеќето лидери на ФЕД велат дека ќе треба да ги зголемат каматните стапки над 5 отсто ниво за ограничување на инфлацијата.

Доларот стагнира, цените на нафтата ги надоместуваат загубите

А на девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути стагнира. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, се движи околу 101,92 поени, како и вчера во овој момент. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 130,20 на 130,50 јени.

Но, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0890 долари, додека вчера во овој момент беше 1,0880 долари. Цените на нафтата, пак, благо пораснаа, по вчерашниот пад. Цената на барелот на лондонскиот пазар се зголеми за 0,29 отсто, на 86,40 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,19 отсто, на 80,30 долари.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Бизнис

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Read more

Русија забрани извоз на гориво, цената на нафтата скокна

Read more

Претседателот на УО на Шпаркасе банка – дел од Самитот за сина економија

Read more

Волстрит благо падна пред одлуката на ФЕД за каматните стапки

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе