Доларот зајакна, цената на нафтата падна

Акциите на Азија паднаа додека инвеститорите очекуваа вести кои би можеле да ги насочат пазарите, а по минатонеделниот пад, доларот порасна во однос на кошницата со валути втор ден по ред.

Индексот на MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше намален за 0,5 отсто во 7 часот, лизгајќи се од највисокото ниво во последните 15 месеци.

Истовремено, јапонскиот индекс Nikkei ослабе за 0,1 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Шангај, Јужна Кореја и Хонгконг паднаа меѓу 0,1 и 2,1 отсто.

Кинеските берзи вчера пораснаа, откако властите најавија нови мерки за сузбивање на кризата на пазарот на недвижности, но утринава ги загубија тие добивки бидејќи, според аналитичарите, овие мерки нема да дадат резултати толку брзо.

Азиските инвеститори не беа импресионирани ниту од вчерашниот рекорден индекс Nasdaq, по растот на цените на акциите во технолошкиот сектор.

Во исто време, акциите на Nvidia беа меѓу најголемите добитници, со скок на цената од 2,5 отсто.

Најмалку три брокерски куќи ги зголемија своите ценовни цели на акциите на Nvidia пред кварталниот извештај за заработката на производителот на чипови во средата.

Извештајот од Nvidia, водечки производител на чипови за вештачка интелигенција, ќе покаже дали побарувачката за овие чипови останува силна.

„Доколку резултатите на Nvidia се подобри од очекуваните, тоа би можело да го поттикне растот на пазарот, иако не верувам дека овој раст би бил значаен бидејќи сè ми изгледа скапо во моментов. Само ФЕД може значително да го стимулира растот на пазарот со намалување на каматните стапки, но податоците за инфлацијата досега не поддржуваат таков потег“, вели Стивен Масока, потпретседател на Wedbush Securities.

На девизните пазари, пак, се зголеми вредноста на доларот во однос на кошничката на валути.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,69 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 104,45 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 155,80 на 156,40 јени.

И американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0860 долари, додека вчера во ова време беше 1,0875 долари.

Цените на нафтата, пак, паднаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава се лизна за 0,56 отсто, на 83,25 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 0,60 отсто, на 79,30 долари.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Бизнис

Доларот слабее трет ден по ред

Read more

Пад на доларот

Read more

Доларот ослабе, цената на нафтата падна

Read more

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Read more
 

Вести

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Читај повеќе

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Читај повеќе

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Читај повеќе

Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Читај повеќе

Левица: Дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа?

Читај повеќе

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Читај повеќе

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Читај повеќе

Доларот слабее трет ден по ред

Читај повеќе

Европските конзервативци станаа третата најсилна група во ЕУ парламентот

Читај повеќе