Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути повторно порасна минатата недела, 10-та по ред, откако американската централна банка процени дека каматните стапки би можеле да останат покачени подолго од очекуваното.

Индексот на доларот, кој ја следи вредноста на САД во однос на шесте најважни светски валути, се зголеми за 0,2 отсто минатата недела на 105,58 поени, блиску до највисокото ниво во последните шест месеци.

Истовремено, доларот во однос на европската валута зајакна за 0,1 отсто, па цената на еврото се лизна на 1,0653 долари.

Курсот на доларот порасна и во однос на јапонската валута, за 0,4 отсто, на 148,37 јени.

„Ова не се случило 10 години“

Јакнењето на доларот 10 недели по ред не е забележано речиси 10 години, а е последица на минатонеделните проценки на американската централна банка.

На редовната седница, челниците на ФЕД ги оставија клучните каматни стапки непроменети минатата недела, но беа објавени нови проценки според кои повеќето од нив очекуваат дека поради зголемената инфлација, каматните стапки ќе треба да се зголемат за 0,25 процентни поени до крајот на година, во опсег од 5,50 до 5,75 отсто.

Прогнозите на лидерите на ФЕД исто така укажуваат дека каматните стапки би можеле да останат на покачени нивоа подолго од очекуваното.

Имено, тие проценуваат дека каматите може да се намалат двапати следната година, два помалку отколку што очекуваа во јунските проценки. Така, следната година каматната стапка би се намалила за вкупно 0,50 процентни поени, на 5,1 отсто.

На прес-конференција, претседателот на ФЕД Џером Пауел во средата рече дека е постигнат напредок во борбата против инфлацијата, но дека стапката треба да биде уште помала за да се каже дека инфлацијата е надмината.

Намален ризик од рецесија

Лидерите на ФЕД проценуваат дека инфлацијата би можела да падне на целните нивоа од околу 2 отсто само во 2026 година.

Економијата, пак, сѐ уште е силна, па ризикот од рецесија е намален.

ФЕД ја зголеми проценката за растот на бруто домашниот производ (БДП) оваа година на 2,1 отсто, што е двојно повеќе во споредба со претходните проценки. Следната година растот би можел да забави до 1,5 отсто.

А сите најнови податоци покажуваат дека американската економија расте побрзо од другите најголеми економии во светот.

Од друга страна, некои извештаи сугерираат дека економијата на еврозоната најверојатно ќе се намали во третиот квартал.

„Американската економија продолжува да расте постабилно од остатокот од светот и ми се чини дека ќе продолжи да расте уште некое време“, вели Мајкл Браун, аналитичар во Trader X.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Бизнис

Технолошкиот сектор го оживеа Волстрит

Read more

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Read more

Промотивен пакет на ПроКредит Банка – Префрли плата и уживај во поволности цела година бесплатно

Read more

Остриот пад на цената на нафтата го турна Волстрит

Read more
 

Вести

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Читај повеќе

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Читај повеќе

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Читај повеќе
  • filter

Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Читај повеќе

ЦУК: Најбарана Итната медицинска помош со 51% од реалните повици на 112

Читај повеќе