Доларот зајакна, еврото ослабе

На девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна минатата недела, бидејќи се чини дека американската централна банка нема да ги намали каматните стапки толку брзо како што процени пазарот. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на шесте најважни светски валути, минатата недела порасна за 0,3 отсто, на 104,75 поени.

Истовремено вредноста на доларот во однос на европската валута зајакна за 0,2 отсто, па цената на еврото се лизна на 1,0845 долари. Доларот зајакна и во однос на јапонската валута, за 0,8 отсто, па неговиот курс достигна 156,99 јени. Зајакнувањето на доларот е благодарение на новите макроекономски податоци кои покажаа дека инфлаторните притисоци во САД се се уште силни, а пазарот на трудот е сè уште силен.

Намалени изгледи за намалување на стапката на ФЕД во септември

Дополнително, претставниците на ФЕД веќе долго време повторуваат дека инфлациските притисоци не се намалуваат доволно брзо, па каматните стапки би можеле да останат покачени подолг период од очекуваното. Како резултат на тоа, изгледите за намалување на стапката на ФЕД во септември се намалени. Пред една недела пазарот процени дека има 67 отсто шанси ФЕД да ги намали каматните стапки во септември, но сега тие проценки паднаа на 49 отсто.

Намалени се и изгледите за намалување на каматните стапки во Британија, со оглед на тоа што инфлацијата во април порасна повеќе од очекуваното. Вниманието на инвеститорите минатата недела го привлече и пораката на централната банка на Нов Зеланд дека поради сѐ уште покачената инфлација, тешко дека ќе ги намали каматните стапки годинава.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Бизнис

Доларот слабее трет ден по ред

Read more

Пад на доларот

Read more

Доларот ослабе, цената на нафтата падна

Read more

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе