Доларот зајакна, еврото ослабе

На валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути повторно порасна минатата недела, втор пат по ред, бидејќи ФЕД нема да ги намали каматните стапки толку брзо како што се очекуваше, додека еврото е под притисок поради политичката неизвесност во Франција.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на шесте најважни светски валути, минатата недела порасна за 0,3 отсто на 105,83 поени.

Истовремено, вредноста на доларот во однос на европската валута се зголеми за 0,1 отсто, па цената на еврото се лизна на 1,0693 долари.

Инфлацијата сè уште е над целните нивоа

Курсот на доларот порасна и во однос на јапонската валута, за 1,5 отсто, достигнувајќи 159,80 јени, највисоко ниво за речиси два месеци.

Во фокусот на инвеститорите минатата недела беа изјавите на голем број лидери на американската централна банка. Повеќето од нив рекоа дека инфлацијата се уште е над целните нивоа од 2 отсто и дека нема да брзаат со намалување на каматните стапки.

Дотолку повеќе што сите најнови податоци покажуваат дека најголемата светска економија продолжува да расте, што би можело да ја поддржи инфлацијата на покачени нивоа.

Според неодамна објавените проценки, челниците на ФЕД очекуваат само едно намалување на каматната стапка оваа година за 0,25 процентни поени.

Затоа, се чини дека ФЕД ќе ги задржи каматните стапки на покачени нивоа подолго од централните банки во Европа.

ЕЦБ почна да ја олабавува монетарната политика

Неодамна Европската централна банка започна циклус на олабавување на монетарната политика, а минатата недела швајцарската централна банка по втор пат оваа година ги намали каматните стапки за 0,25 процентни поени.

Иако британската централна банка (BoE) ги остави каматните стапки непроменети на состанокот минатата недела, се очекува дека лидерите на BoE наскоро ќе ја намалат цената на парите.

Поради ова, американската валута зајакна во однос на повеќето европски, меѓу другите, и во однос на еврото, чиј курс се лизна под 1,07 долари.

Еврото под притисок поради неизвесноста во Франција

Еврото е под притисок поради политичката неизвесност во Франција, откако неодамна претседателот Емануел Макрон одлучи да распише вонредни парламентарни избори за крајот на овој месец и почетокот на јули, бидејќи екстремно десничарската партија на Марин Ле Пен победи на изборите за Европскиот парламент.

„Изгледа дека инвеститорите се двоумат да направат посилни потези пред изборите во Франција, бидејќи тоа е сега фокусот во Европа“, рече Ерик Нелсон, стратег во Wells Fargo.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Бизнис

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Read more

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Read more

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Read more

Цената на златото е највисока во историјата

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе