Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Познато е дека Србите соборија еден F-117 за време на бомбардирањето на НАТО, но досега беше непознато дека бил погоден и втор „невидлив“ борбен авион.

Американскиот портал The Drive наведува дека деталите за тоа што се случило со другиот авион станале познати дури неодамна, а пензионираниот потполковник на американското воено воздухопловство и поранешeн пилот на F-117, Чарли „Туна“ Хајнлajн, лично потврди во подкастот Afterburn она што многу години беше само гласина.

„Нашата противвоздушна одбрана успеа да погоди друг стелт-авион, но тој сепак успеа да се врати во базата во Германија“, пишува српски Новости.

Точниот датум кога се случило погодувањето не е познат, но сигурно е дека овој настан се случил во текот на април 1999 година по соборувањето на првиот F-117.

Во текстот се потсетува дека на четвртиот ден од бомбардирањето на НАТО, припадниците на Третата ракетна дивизија на 250-та ракетна бригада на Југословенската противвоздушна одбрана го соборија F-117А, американско „чудо од авион“ со стелт-технологија, кој стекна репутација на „невидлив“ во Заливската војна во Ирак.

Пилотот Дејл Зелк беше безбедно евакуиран од американските сили, а неговиот авион заврши во полето во атарот на селото Буѓановци во близина на Рума.

Во своето сведочење, Хајнлајн опиша како бил погоден вториот F-117. Тој изјави дека два „невидливи“ авиони, придружени со авиони F-16, ја започнале акцијата над Белград од базата во Германија. Тој управувал со F-117, а кога биле над Нов Белград и двајцата „невидливи“ биле нападнати од ракети истрелани од српската ПВО.

„Погледнав десно кон небото над Белград и видов како се приближува огромна ракета. Изгледаше како Saturn V. Знаев дека мојот дечко број два е таму некаде. Потоа видов уште едно лансирање и силно светење, чад, а потоа и огнена топка како доаѓа кон мене“, рече тој.

Американскиот пилот наведува дека сепак успеал да ја избегне експлозијата на проектилот и соборување на неговиот авион со помош на автопилотот и да ја изврши својата мисија, односно да ја бомбардира поставената цел.

„На враќање, сепак, сфатил дека другиот авион е сериозно оштетен, но и двата авиона сепак успеаја да се вратат во базата“, објави Новости, цитирајќи објава на српски Курир.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Регион

Пристигнаа милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Read more

СИРИЗА: Мицотакис го финализираше вртењето за 180 степени за Договорот од Преспа

Read more

Во Србија досега вакцинирани над 19.000 лица

Read more

Повторно земјотрес во Хрватска

Read more
 

Вести

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Читај повеќе

Навални полета за Москва

Читај повеќе

Нови 190 случаи на COVID-19, шестмина починати и 2.009 оздравени пациенти

Читај повеќе

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Читај повеќе

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Читај повеќе
  • play_arrow

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Читај повеќе

Уапсена мајка за запуштање и малтретирање на малолетна ќерка

Читај повеќе

Приведени 13 лица на две домашни забави во Скопје

Читај повеќе

Почна судењето на најмоќната италијанска мафија

Читај повеќе