Должината е важна

Ако некогаш сте се прашале колку долг може да биде USB-кабелот, сега е време да дознаете.

Колку долги може да бидат USB каблите?

Максималната должина на USB-кабел зависи од тоа за која верзија на USB-стандардот е дизајниран и дали е активен или пасивен кабел. Имајте предвид дека стилот на конектор, како што се USB-A или USB-C, не мора да ја означува неговата верзија или максималната должина.

Еве ги максималните должини на пасивни кабли во зависност од USB верзијата за која се дизајнирани:

  • USB 1.1: 5 метри
  • USB 2.0: 5 метри
  • USB 3.0: 2-3 метри
  • USB 3.1: 3 метри
  • USB 3.2: 3 метри
  • USB 4: 0,8 метри

Запомнете дека само затоа што производителот тврди дека нивниот кабел работи со различни USB стандарди, тоа не мора да значи дека е вистина. Ако кабелот е исклучително евтин, но тврди дека ги исполнува спецификациите за голема брзина, бидете внимателни. Секогаш е подобро да се купи од реномиран производител со добри критики.

Зошто има максимална должина?

Покрај активните и пасивните USB кабли, постојат и други фактори како што е дебелината на металните проводници на кабелот.

Ако вашиот USB кабел испраќа и HDMI, DisplayPort, Thunderbolt или други сигнали, тоа исто така е важно.

Бидејќи пасивните кабли не ги засилуваат сигналите, подолг кабел значи дека пренесените сигнали ќе бидат послаби.

Ова значи дека ако вашиот кабел е премногу долг (или премногу долг и премногу тенок), најверојатно ќе доживеете губење на податоци и помали брзини.

Подолгиот кабел, исто така, може да го зголеми ризикот од шум од други уреди што ги преплавуваат податочните сигнали.

Има и други, потехнички проблеми, како што е нервниот часовник што почнуваат да им ја навртуваат главата колку што се поголеми брзините и стапките на пренос на податоци.

Со активните кабли - оние што содржат кола што ги засилуваат сигналите - должината е нешто помалку проблем, бидејќи посилните сигнали можат да патуваат понатаму без деградација. Сепак, ќе платите повеќе за активен кабел, а понекогаш ќе доаѓа и со сопствено напојување.

Надминување на максималната должина на кабелот

Можете да ги проширите активните кабли до одредено ниво:

  • 30 метри за USB 2.0
  • Околу 18 метри за USB 3.0, 3.1. и 3.2
  • Активните USB 4 кабли сè уште се воведуваат, но моментално достигнуваат околу 3 метри
  • Или едноставно можете да користите USB-hub со напојување, кој се приклучува на USB-port, и да ги поврзете вашите подолги кабли со хабот.
Тагови
реклама

Хардвер

Најголемите заблуди за батеријата и полнењето на мобилниот телефон

Read more

Купување лаптоп: Како да одберете некој што ќе трае долго?

Read more

Redmi покажа како полни батерија од 0 до 100% за помалку од пет минути

Read more

Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Read more
 

Гик

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Читај повеќе

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Читај повеќе

Колку долго човек може да остане буден?

Читај повеќе

Креативни начини како подобро да го организирате вашиот фрижидер

Читај повеќе

Познати првите детали за телефонот Samsung Galaxy S24 Ultra

Читај повеќе

Откриена планета голема колку Јупитер, но со густина поголема од олово

Читај повеќе

Илон Маск стана најследената личност на социјалната мрежа што си ја купи

Читај повеќе

Младите повеќе ги сакаат легендарните „глупави телефони“

Читај повеќе

Virgin Orbit се откажа од вселенските операции, отпушта 90 отсто од вработените

Читај повеќе