Домашен сладолед од малини

Состојки:

½ кг свежи малини

150 гр шеќер

375 мл слатка павлака

1 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

Свежите малини ставете ги во блендер, па потоа испасирајте ги. Во помало тенџере сипете малини, додајте шеќер и мешајте додека смесата да се стопи и да стане изедначена. Во смесата од малини додајте изматена слатка павлака, екстракт од ванила и измешајте. Сипете ја смесата во сад и оставете ја во фрижидер за да се стегне.

реклама

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Рецепти

Ручек за 30 минути: Ражничи од компири и сланина

Read more

Како да го внесете просото во вашата исхрана?

Read more

Рецепт за совршен колач со сливи

Read more

Предлог за брз ручек: Ослиќ во лут сос од домати

Read more

Магазин

  • play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Читај повеќе

Зошто сексот со бившиот сопруг истовремено е добра и лоша идеја?

Читај повеќе

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Читај повеќе

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Читај повеќе
  • filter

Гастрономски мапи: По кои јадења е најпозната Македонија?

Читај повеќе

Директор, истражувач, преговарач или градител – кој тип на личност сте?

Читај повеќе

Мажите родени во овие хороскопски знаци важат за тврдокорни ергени

Читај повеќе

Пет начини да си го живнете сексуалниот живот со партнерот

Читај повеќе
  • play_arrow

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Читај повеќе