Домашна кесадиља - мексикански специјалитет што ќе го засакате

Супер комбинација на крцкава тортиља и полнење што се тегне. Кесадиљата со пире од компири и сланина ќе ви се допадне уште по првиот залак.

Кесадиља (quesadilla) е мексиканско јадење кое се прави од тортиља од пченка и се полни со кашкавал. Овој специјалитет стана популарен во целиот свет, па денес постојат милион различни рецепти за полнење. Можете да користите речиси секоја храна, а наш предлог е да го пробате овој фил од пире, сланина, пченка и грашок и сето тоа збогатете го со кашкавал кое се растегнува кога ќе се растопи.

Јадењето кесадиља настанало во периодот на колонијално Мексико, а самото име е деминутив од зборот quesada (кесада), што значи вид на чизкејк. Доаѓа од queso (кесо - сирење), што пак произлегува од латинскиот caeseus.

Потребни состојки:

 • 2 компира
 • 50 гр пармезан
 • ½ лажичка бибер
 • 1 кромид
 • ½ лажица путер
 • 4 дебели парчиња сланина
 • 3 лажици пченка
 • 3 лажици зелен грашок
 • 6 тортиљи
 • сос од домати
 • тврд кашкавал

Подготовка:

Компирите излупете ги и исечете ги, па ставете ги да се варат. За тоа време во тавче растопете го путерот, потоа додадете го исечканиот кромид, а кога ќе омекне додадете ја сечканата сланина. По неколку минути додадете пченка и грашок. Пржете уште 2-3 минути. Изгмечете ги компирите, па додадете им бибер и пармезан. Добро соединете. Во пирето додадете зеленчук со сланина и измешајте. Намачкајте ја тортиљата со сос од домати, посипете со рендано сирење, па на половина од тортиљата ставете од филот и повторно посипете со сирење. Свиткајте и пржете од двете страни во тава во која сте загреале малку масло.

реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Read more

Рецепт за превртен чизкејк

Read more

Идеја за ручек: Вкусен гулаш со зеленчук

Read more

Идеја за ручек: Пилешки уштипци со зеленчук

Read more
 

Магазин

Правилно чистење на телевизорот и далечинскиот управувач

Читај повеќе

Жените родени во 3 знаци претпочитаат машко друштво

Читај повеќе

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Читај повеќе

Едноставни начини како да се опуштите по напорниот работен ден

Читај повеќе

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Читај повеќе
 • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе