Домашни бисквити од сладок компир и путер со мед

Во најновото видео на Tasty ќе погледнете неколку интересни рецепти за подготовка на бисквити од сладок компир зачинети со домашен путер со мед. Има и бонус рецепт за кифлички со мелено месо.

Подготовка за зачинетиот путер со мед: Изматете убаво неколку лажички несолен путер, а потоа додадете мед, ванила, цимет, сол и ако сакате, лут зачин. Повторно матете 2 минути, па ставете го путерот во пластична фолија за да се лади во фрижидер најмалку 2 часа.

Подготовка на бисквитите: Загрејте ја печката на 220 степени Целзиусови. Земете тава за печење и обложете ја со хартија за печење. Ставете го исчистениот сладок компир, исечен на коцки, во врела вода да се свари, околу 10 минути. Потоа оставете да се исуши и испасирајте со виљушка. Во длабок сад ставете брашно, шеќер, кафеав шеќер, сол, сода бикарбона и прашок за пециво. Додадете путер  и замесете тесто.  Потоа додадете го слаткиот компир и малку млеко, замесете тесто, обликувајте со рацете форма како во видеото.

Тестото исечете го на 8 ленти, намачкајте ги со стопен путер и печете 20 минути. Потоа оставете да се оладат околу десетина минути и сервирајте ги со зачинетиот путер.

реклама

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Позитивни се 36 туристи кои пристигнале во Грција, најмногу од Србија

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Read more

Брзо и здраво: Домашен сладолед од шумско овошје

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Read more

Магазин

Хороскопски знаци кои имаат среќа во љубовта

Читај повеќе

Сезонските коронавируси не ги штитат децата од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

13-годишно девојче зборува 20 јазици

Читај повеќе

Зошто треба да јадете праски секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Читај повеќе

Истражување: Колку секс е доволно?

Читај повеќе