Домашно чили со мелено месо и грав

Се подготвува едноставно и имате ручек готов за помалку од еден час.

Состојки:

500 гр. мелено месо

Две чешниња лук

Една главица кромид

Лажица зачин од луто пиперче

Лажица сушено оригано

Сол

Конзерва црн грав

Конзерва домати

Рендано сирење

Тортиљи

Начин на подготовка:

Загрејте малку маслиново масло во поголема тава, испржете го месото, сецканиот кромид и лук. Исцедете го вишокот маснотии доколку е потребно, а потоа додајте домати, лута пиперка, оригано, сол. Намалете го огинот на ниска температура и варете околу половина час.

Ако сметате дека нема течност, додајте половина чаша вода.

Потоа, додајте грав и гответе уште 10 минути на средна температура. Наросете со рендано сирење одозгора и тортиља чипс.

реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Рецепти

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more

Десерт на денот: Суфле палачинки

Read more

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Магазин

  • play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Читај повеќе
  • play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Читај повеќе

„Татко ми без размислување го даруваше неговиот бубрег за да го спаси мојот живот“

Читај повеќе

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Суфле палачинки

Читај повеќе

Медицинско чудо: Бебе во „водена обвивка“ се роди на ГАК

Читај повеќе
  • filter

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Читај повеќе