Домашно темно чоколадо од три состојки

Темното чоколадо е едно од најздравите слатки задоволства. Ако сакате да им направите на најмалите домашно темно чоколадо, овој рецепт е идеален за тоа.

Потребни состојки:

100 грама какао

3 до 4 лажички кокосово масло

3 лажички мед

Подготовка:

Во сад ставете го какаото, па полека додавајте го кокосовото масло додека не добиете смеса со средна густина. Со жица за матење изматете ја смесата неколку минути, па додадете го медот. Матете уште малку.

Откако сите состојки ќе се соединат, смесата налејте ја во калап со посакуваната форма и оставете да се сврзе во фрижидер, најмалку 2 часа. По желба може да додадете кршени или ситнети лешници, бадеми, суво грозје, брусница и слично.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Рецепти

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Read more

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Read more

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Read more

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Магазин

  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе