Доматите имаат еден многу опасен несакан ефект: Некои луѓе не треба да ги јадат

Свежите домати сѐ почесто може да се видат на пазарите и во маркетите, а малку се работите што даваат толку задоволство како сочен, зрел домат. Но, дали консумацијата на домати е секогаш безопасна?

Според американското Министерство за земјоделство (УСДА), еден свеж црвен домат со средна големина содржи 12,3 милиграми калциум, 13,5 милиграми магнезиум, 29,5 милиграми фосфор и 292 милиграми калиум. Овие податоци ја нагласуваат високата хранлива вредност на доматите, што ги прави одличен додаток во секојдневната исхрана.

Додека многу намирници губат дел од својата хранлива вредност за време на готвењето, доматите ги задржуваат повеќето од своите витамини и минерали. На пример, количината на калиум, што е 292 милиграма во свеж домат, се намалува на само 268 милиграми кога доматот се готви, според УСДА. Ова значи дека варените домати сè уште даваат значителни нутритивни придобивки.

И покрај овие позитивни карактеристики, постојат ситуации во кои треба да се избегнува потрошувачката на домати. Луѓето кои страдаат од чир на желудникот треба да бидат внимателни, бидејќи доматите може да ги влошат симптомите и може да почувствувате стомачна болка, надуеност, гадење, подригнување или чувство на ситост. Ова е важно да се има предвид за да се избегнат потенцијални здравствени компликации.

Доматите се секако здрава храна која може да ја збогати секоја чорба или тестенини, но како и со секоја храна, важно е да се земат предвид индивидуалните здравствени потреби и услови.

Тагови
реклама

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе