Доменикали: Борбата за титулата во Ф1 следната година ќе трае до крајот на сезоната

Ф1
МИА
/ 05.11.2022 / 14:06

Извршниот директор во Формула 1, Стефано Доменикали, е сигурен дека во 2023 година борбата за титулата ќе трае до крајот на сезоната.

Оваа година Макс Верстапен го освои индивидуалниот шампионат на четири трки пред крајот на сезоната, а Ред Бул извојува рана победа во шампионатот за конструктори на три етапи пред крајот на сезоната, иако на почетокот на годината фаворити беа Шарл Леклер и Ферари.

„Макс Верстапен и Ред Бул направија неверојатна работа овој пат. Но, можеби другиот тим не ја искористи шансата. Јас сум целосно уверен дека следната година битката ќе трае до крајот на сезоната“, истакна Доменикали.

Додаде дека интересот за двете последни Гран при во сезоната 2022 е сè уште голем.

„Од спортска гледна точка, последните трки привлекуваат големо внимание - пред сѐ борбата за позиции кои влијаат на финансискиот успех на тимовите. Така, мислам дека етапите во Бразил и Абу Даби се исто така интересни. Нема проблем што борбата за шампионскиот трофеј заврши предвреме. Овде не гледаме никакви ризици за себе. За почеток, продаваме сѐ повеќе билети за последните трки“, потенцира Доменикали.

Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Ф1

Потврдено: Логан Сарџент е нов возач на Вилијамс за 2023 година

Read more

Фетел: Ќе ми недостасува Ф1, ми беше задоволство

Read more

Верстапен по победата: Ќе биде тешко да се повтори нешто вакво

Read more

Верстапен стартува прв во последната трка од сезоната 2022 во Ф1

Read more
 

Спорт

ФИФА ја казни Хрватска поради навредите кон Милан Борјан

Читај повеќе

Се огласи и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Читај повеќе

Херојот Боно: Канаѓаните се јавија, но мојот сон беше Мароко

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилците подготвени да ѝ танцуваат на Хрватска за секој постигнат гол

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Мароко смеејќи се им го покажа патот на Шпанците до аеродром

Читај повеќе

Бускетс за елиминацијата: Тешка вечер, но ќе ни послужи како лекција

Читај повеќе

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Читај повеќе

И вежбањето илјада пенали не им помогна: Дали Шпанците го послушале Енрике?

Читај повеќе