Доминик Бризил преживеа една рунда против Вајлдер

Бруклин, 19 мај 2019 (МИА) – Дуелот во тешка категорија меѓу американските боксери Дионтеј Вајлдер и Доминик Бризил траеше помалку од една рунда на рингот во „Барклис Центар“ во Бруклин.

Вајлдер, кој е шампион во верзијата ВБЦ, речиси ја исполни заканата да заврши еднаш засекогаш со својот ривал, откако го испрати на подот со силен удар минута пред крајот на првата рунда, а Бризил не успеа да се исправи на нозе.

Со победата, Вајлдер даде силна најава за дуел за обединување на титулите со Ентони Џошуа, а сличен судир ќе предизвика огромен интерес.

Вајлдер веќе има 41 победа, од кои 40 со нокаут. Ова беше 9-та успешна одбрана на титулата во ВБЦ, која ја освои во 2015 година.

Спротивно на заканите пред мечот, и двајцата се прегрнаа на рингот, со тоа сакаа да покажат дека нивното непријателство минато.

реклама

Останати спортови

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Read more

Прва трка од Ендуро шампионатот за 2020 над велешкото езеро Младост

Read more

Словенија дозволи одржување меѓународни спортски натпревари и присуство на навивачи

Read more

ОФМ стави крај на одбојкарските лиги без прогласување победници

Read more

Спорт

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Читај повеќе

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Читај повеќе