Доминираат: Ова се најголемите инфлуенсери меѓу спортистите, дали ги следите?

Агенцијата за истражување Nilsen спроведе интересно истражување: споредувајќи ги податоците од социјалните мрежи, ја составија листата на топ 50 спортисти кои се најголеми инфлуенсери.

Како критериуми се земени профитот кој брендот го добива кога ќе го плати спортистот да го рекламира, бројот на обожаватели кои го следат, бројот на луѓе кои ќе ја видат објавата итн.

На првото место е Лео Меси. Тој има 167 милиони обожаватели на социјалните мрежи, а има само 624 објави. Просечната вредност на една негова објава изнесува 722.128 долари.

На второто место се наоѓа Кристијано Роналдо, а просечната вредност на неговата објава изнесува неверојатни 990.690$. Со 238 милиони следачи и 2,898 објави се поставува прашањето зошто тој не е на првото место. Но тој има помалку спонзорирани објави за разлика од Меси (37% наспрема 17%).

На третото место е Леброн Џејмс, а него го следат 72,6 милиони обожаватели.

На четвртото место е индискиот играч на крикет, Вират Коли, а на 5. место се наоѓа тенисерката Бјанка Андреску.

Целосната листа погледнете ја ТУКА.

реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Стил

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Read more

Креативни начини како да ја организирате кујната

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Читај повеќе
  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе