ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Дончиќ брилијантен на олимпиското деби, Словенија ја прегази Аргентина

Словенија имаше почеток од соништата откако предводена од чудесниот Дончиќ ја среди Аргентина со 18 поени разлика.

На паркетот во „Саитама Супер“ арената во Токио убедливо најдобар беше Лука Дончиќ кој го наполни аргентинскиот кош постигнувајќи 48 поени, а зашиша и 11 скока.

Аргентина помириса водство само во првите неколку напади кога поведе со 5:3, а потоа Словенците ја презедоа контролата и првата четвртина ја завршија со водство од 32:24. Во втората четвртина само го зголемуваа водството, дојдоа и до +22, за на полувреме да заминат со 62:42. Најголемата разлика Словенците ја направија во третата четвртина кога за момент на семафорот стоеше 82:52 (+30 разлика), за до крајот Аегентинците да се изборат за подостоинствен пораз од 18 поени разлика и конечни 118:100.

URL

Покрај Дончиќ солидна претстава на јапонскиот паркет прикажа и Клемен Препелич кој беше втор најефикасен со 22 поена. Дабл-дабл освен Дончиќ оствари и натурализираниот Словенец Мајк Тоби со 11 поени и 14 скокови. Во поразениот табор најефикасен беше 41-годишниот Луис Скола кој уфрли 21 поен.

URL

Ова беше прв натпревар во оваа Ц група, а вториот се игра од 14 часот кога домаќинот Јапонија ќе се сретне со Шпанија.

Синоќа на првиот ден од кошаркарскиот турнир Франција го приреди најголемото изненадување откако со 83:76 го совлада Дрим Тимот на САД.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Кошарка

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Read more

О'Нил контра НБА супер тимовите: Јас одбрав да не играм со Данкан и Хаким

Read more

Јокиќ е подготвен за ММА

Read more

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе