Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Лука Дончиќ е во одлична форма на подготовките со Словенија за Европското првенство, а кошаркарот на Далас Маверикс особено воодушеви со неговата физичка кондиција и променет изглед.

На пријателскиот натпревар на Словенија против Италија тој постигна 12 поени, со 7 скока и 5 асистенции, а неговите фанови не можеа, а да не забележат дека за разлика од минатата претсезона, овојпат изгледа речиси беспрекорно.

Дончиќ беше добар, силен, агилен и брз, за ​​разлика од претходната претсезона, кога по паузата редовно се враќаше со вишок килограми. Премногу опуштање во текот на летото беше една од работите за кои на Дончиќ најмногу му се замеруваше, а сега изгледа ги смени навиките.

URL

На нешто повеќе од два месеци до почетокот на Европското првенство, каде репрезентацијата на Словенија сака да се бори за медали и е еден од фаворитите, Дончиќ делува целосно подготвен да ја предводи својата селекција до уште еден голем успех.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Кошарка

Јончевски: Пласман на ЕУРО по пауза од 10 години би бил успех за оваа репрезентација

Read more

Ултиматум на Дурент: Ќе останам ако ги отпуштите овие двајца

Read more

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Леброн сѐ уште размислува за понудата од речиси 100 милиони долари за нов договор

Read more
 

Спорт

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Читај повеќе

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Читај повеќе

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Читај повеќе

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Читај повеќе
  • filter

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Читај повеќе

Левандовски: Се чувствувам како дете со нова играчка

Читај повеќе

Почина Кирил Дојчиновски, легенда на македонскиот фудбал

Читај повеќе

Јувентус три недели без првиот голман Шченсни

Читај повеќе