Дончиќ го демантира ESPN дека му дал ултиматум на Далас

И покрај одличниот настап на Лука Дончиќ, Далас Маверикс го загубија третиот натпревар во низа. Атланта Хокс ги победи со 130:122.

Дончиќ беше одличен, не спектакуларен, а главно треба да биде спектакуларен за Далас да победи оваа сезона. Тој синоќа постигна 30 поени, собра четири скока и осум асистенции.

Remote video URL

Дончиќ по натпреварот се пожали дека го боли скочниот зглоб и дека не е во најдобра физичка кондиција, што е нормално бидејќи е средина на сезоната. Но, неколку часа пред натпреварот, новинарот на ESPN Тим Мекмахон напиша дека Дончиќ ѝ дал ултиматум на управата на Далас да му донесе засилување до крајот на преодниот рок (9 февруари).

Словенечкиот кошаркар по натпреварот ги демантираше тие тврдења, исто како и сопственикот на Далас, Марк Кубан. Дончиќ беше прашан од новинарите за неговиот однос со раководството на клубот на чело со Ник Харисон и тренерот Џејсон Кид.

„Секогаш се на моја страна. Не им сугерирав никакво засилување. Зборуваме дури и премногу, имаме одлична комуникација“, изјави Дончиќ по мечот.

Далас е на петтото место во Западната конференција со скор 24-22.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Давид Бабунски потпиша за Данди Јунајтед, ја доби 10-ката

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе претставен пред преполн „Бернабеу“

Читај повеќе

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Читај повеќе

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Читај повеќе

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе

Хаман: Од 10 најлоши натпревари на турнирот Англија играше на 7

Читај повеќе