НБА 2022/2023

Дончиќ го надигра Јокиќ во победата на Далас во Денвер

Само три натпревари се одиграа ноќеска во НБА лигата, а најинтересно беше во Денвер каде гостуваше Далас Маверикс.

Повеќе причини за славење од двете балкански суперѕвезди имаше Лука Дончиќ, чиј тим ги победи Никола Јокиќ и Денвер Нагетс тесни 116:115.

Дончиќ го забележа трипл-даблот број 52 во кариерата, постигнувајќи учинок од 22 поена, 10 скока и 12 асистенции.

Remote video URL

На другата страна Јокиќ натпреварот го заврши со 19 поени, 8 скока и 8 асистенции.

Remote video URL

И во преостанатите два натпревара победникот постигнуваше по 116 поени. Бојан Богдановиќ со 31 поен го предводеше Детроит Пистонс до победата од 116:96 кај Мајами Хит, додека Кливленд Кавалирс го победи Лос Анџелес Лејкерс со 116:102.

Донован Мичел постигна 43 поени за победничкиот тим, додека Леброн Џејмс имаше ефект од 21 поен со 17 скока.

Резултати:

Кливленд Кавалирс - Лос Анџелес Лејкерс 116:102
Мајами Хит - Детроит Пистонс 96:116
Денвер Нагетс - Далас Маверикс 115:116

Табела:

Standings provided by Sofascore
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Кошарка

Валкана НБА тепачка

Read more

Нов трипл-дабл за Јокиќ, солидна ноќ за Дончиќ кој се повреди

Read more

Несекојдневна ситуација во НБА: Гостите дојдоа, домаќините не се појавија

Read more

Јокиќ повторно нереално доминираше, навивачите беа во неверување поради два чудесни потега

Read more
 

Спорт

Што се случи со Месут Озил?

Читај повеќе

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Читај повеќе

Валкана НБА тепачка

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов трипл-дабл за Јокиќ, солидна ноќ за Дончиќ кој се повреди

Читај повеќе

Кирјос призна дека ја нападнал поранешната девојка

Читај повеќе

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Читај повеќе

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

По 34 години, се враќаат местата за стоење на Вембли

Читај повеќе
  • play_arrow

ФИФА сѐ повеќе го американизира фудбалот

Читај повеќе