Дончиќ го помина легендарниот Џордан на вечната трипл-дабл листа

Лука Дончиќ имаше ноќ за паметење во НБА лигата и покрај поразот на Далас од Чикаго од 117:101, откако стигна до својот 29 трипл-дабл ефект во кариерата.

Словенечкиот кошаркар мечот го заврши со фантастични 36 поени, 16 скокови и 15 асистенции, минувајќи го на вечната трипл-дабл листа легендарниот Мајкл Џордан.

Кошаркарот на Далас, кој ја игра својата трета сезона во НБА, сега е на два чекори да го израмни рекордот што го држи Џон Хавилчек, кој постигна 31 трипл-дабл ефекти за вкупно 16 сезони минати во најсилната кошаркарска лига на светот.

Remote video URL

Резултати од ноќта меѓу неделата и понеделник:
Денвер Нагетс - Јута Џез 105:109
Сакраменто Кингс - Њу Орлеанс Пеликанс 123:128
Лос Анџелес Клиперс - Индијана Пејсерс 129:96
Далас Маверикс - Чикаго Булс 101:117
Бостон Селтикс - Њујорк Никс 75:105

Натпреварите Вашингтон Визард - Кливленд Кавалирс и Оклахома Сити Тандер - Филаделфија 76ерс беа одложени поради здравствените протоколи што се на сила во НБА лигата. 

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Кошарка

Клиперс потопен во Мемфис

Read more

Јута го среди шампионот Лејкерс

Read more

Дончиќ со тројка со звукот на сирената го сруши Бостон

Read more

Вашингтон му го нанесе третиот пораз во низа на Лејкерс

Read more
 

Спорт

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе

Надал го откажа настапот на турнирот во Ротердам поради повреда

Читај повеќе

Баји: Помеѓу Меси и Роналдо би го избрал Рамос

Читај повеќе