НБА 2023/2024 ПЛЕЈ-ОФ

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Далас Маверикс ја победи Минесота Тимбервулвс со 116:107 во третиот натпревар од финалето на Западната конференција и поведе со 3-0 во партии, па сега само една победа го дели од големото НБА финале.

Словенецот Лука Дончиќ одигра блескава партија со 33 поени, 7 скока и 5 асистенции, а исто толку поени додаде Кајри Ирвинг со 4 асистенции и 3 скока. ПиЏеј Вошингтон го заврши натпреварот со 16 поени, 8 скока и 2 асистенции, а Дерик Џонс додаде 11 поени со 2 скока и 2 асистенции.

Кај противничкиот тим најдобар беше Ентони Едвардс со 26 поени и по 9 скока и асистенции, а го следеше Мајк Конли со 16 поени и 4 асистенции. Џејден МекДениелс постигна 15 поени, додека Наз Рид и Карл-Ентони Таунс додадоа по 14 поени. Рид додаде 3 скока и 2 асистенции, а Таунс беше единетсвен на натпреварот кој запиша дабл-дабл откао додаде 11 скока, а запиша 3 асистенции. Двоцифрен беше и Андерсон со 10 скока и 3 асистенции.

Remote video URL

Натпреварот број 4 е закажан во „Американ Ерлајнс Сентр“ арената во Далас кога Мавс ќе имаат шанса да се пласираат во финалето на НБА. Почетокот е во 2:30 часот по македонско време ноќта вторник кон среда, а директен пренос ќе има на Arena Premium 1.

реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Кошарка

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Read more
 

Спорт

  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе