Дончиќ се повреди: Не е добро

Далас Маверикс беа поразени од Њу Орлеанс Пеликанс, но тоа не е единствената лоша вест за нив.

Пеликанс беа подобри од Маверикс со 113:106, а во текот на натпреварот останаа и без повредениот Лука Дончиќ. Словенечкиот кошаркар веќе неколку дена чувствува болка во левата надколеница, а во текот на третата четвртина ја истегна ногата, што го спречи да се врати на паркетот.

„Не е добро. Ќе направам магнетна резонанца и ќе проверам што се случува, а потоа и физикална терапија. Тоа е тоа“, рече Дончиќ на прес-конференцијата.

Тренерот на Маверикс, Џејсон Кид, изјави дека забележал дека Дончиќ не се движел добро кога шутирал и кога бил во одбрана, но и покрај с се трудел да се бори и да им помогне на соиграчите.

„Да се ​​надеваме дека не е ништо сериозно, имаме уште неколку дена до натпреварот против Мемфис“, изјави Кид.

Дончиќ запиша 15 поени, 8 скока и 3 асистенции, а во третата четвртина ги промаши сите пет шута. Ја доби и 15-тата техничка грешка сезонава, а следната ќе резултира со суспензија од еден натпревар.

Remote video URL
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Кошарка

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Read more

Индијана и Њу Орлеанс изненадувачки се пласираа во полуфиналето на НБА купот

Read more

Леброн е од друга планета: Статистиката за поени ја покажува целата големина на Џејмс

Read more

Лука Дончиќ стана татко, добро ја криеja бременоста на свршеницата

Read more
 

Спорт

Македонија У-19 ги доби противниците за пласман на ЕП

Читај повеќе

10 најпосакувани фудбалери кои стануваат слободни на крајот од сезоната

Читај повеќе

Ахмедхоџиќ одби да ја носи капитенската лента со боите на виножитото

Читај повеќе

Колку заработи Ѓоковиќ во 2023 година?

Читај повеќе

Голем удар за Њукасл: Голманот ќе паузира четири месеци

Читај повеќе

Kако Арсенал во 97. минута дојде до победа што ја чекаше цели 37 години?

Читај повеќе

Што ќе се случи со фудбалерот кој доби отказ бидејќи ја поддржа Палестина?

Читај повеќе

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Читај повеќе

Тер Штеген ќе го оперира грбот, ќе отсуствува три месеци

Читај повеќе