НБА 2020/21

Дончиќ се разбуди и го среди Милвоки

По дебалкот вчера, Словенецот ноќеска повторно брилјираше и му донесе победа на Далас против третопласираниот на Истокот.

Во „Американ Ерлајнс Сентр“ салата во Далас домашните Маверикс иако во последната четвртина влегоа со негатива која гостите од Милвоки од почетокот ја одржуваа менувајќи го водството со домаќините, на крајот со една фуриозна завршница дојдоа до триумфот од 15 поени разлика.

Расположени на паркетот беа Европјаните, и тоа Лука Дончиќ, кој натпреварот го заврши како најефикасен со 27 поени, но одличен беше и Латвиецот Кристапс Порзињѓис кој запиша дабл-дабл со 26 поени и 17 скокови. А, пак, Словенецот имаше и по 9 скокови и асистенции.

Кај поразениот тим се истакнаа Донте ДиВинченцо со 22 поена и Боби Портис со 20.

Remote video URL

Далас и натаму никако да мрдне погоре од тоа 7. место на Западот, сега со скор од 29-22, а пред него е Портланд со 30-21. Милвоки, пак, е трет на Истокот со 32-19.

Резултати:
Мајами Хит - Лос Анџелес Лејкерс 110:104
Торонто Репторс - Чикаго Булс 113:122
Оклахома Сити Тандер - Кливленд Кавалирс 102:129
Далас Маверикс - Милвоки Бакс 116:101
Лос Анџелес Клиперс - Феникс Санс 113:103
Сакраменто Кингс - Детроит Пистонс 101:113
Јута Џез - Портланд Треил Блејзерс 122:103

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Кошарка

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Read more

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Read more

Кари дојде до бројката од 300 тројки во една сезона

Read more

Денвер избори учество во плејофот

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Читај повеќе

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Читај повеќе
  • play_arrow

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Читај повеќе

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе