Дончиќ заработи суспензија во маестрална партија

Лука Дончиќ одигра уште една маестрална партија и беше блиску до спектакуларен трипл-дабл, но на крајот заработи суспензија од еден натпревар.

Далас Маверикс гостуваше во Шарлот и загуби со 110:104 и покрај феноменалната партија на Дончиќ.

Одличниот Словенец натпреварот го заврши со 40 поени, 12 скока и 8 асистенции, но соиграчите не беа расположени. Дончиќ на овој дуел ја доби 16-тата техничка грешка сезонава, поради што автоматски е суспендиран на еден натпревар.

Remote video URL

Пред сите лоша партија имаше Кајри Ирвинг со 18 поени, но 5 од 15 шут од поле, па поразот на Далас не е изненадување.

Резултати:

Лос Анџелес Лејкерс - Чикаго Булс 108:118
Атланта Хокс - Мемфис Гризлис 119:123
Бостон Селтикс - Сан Антонио Спарс 137:93
Кливленд Кавалирс - Хјустон Рокитс 108:91
Орландо Меџик - Бруклин Нет с119:106
Торонто Репторс - Вашингтон Визардс 114:104
Голден Стејт Вориос - Минесота Тимбервулс 96:99

Табела:

Тагови
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Кошарка

Скоти Пипен: Мајкл Џордан беше ужасен играч

Read more

Везенков оди во НБА, ќе го засили Сакраменто

Read more

Бостон го победи Мајами и се доближи до пресврт досега невиден во историјата на НБА

Read more

Тејтум не дозволи елиминација: Бостон го победи Мајами и намали на 3-1

Read more
 

Спорт

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру за победа на Милан во Торино и пласман во ЛШ

Читај повеќе

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе