Џони Деп доби Орден на честа од Вучиќ

На холивудскиот актер му беше доделен медалот поради промоција на Србија во филмскиот свет.

Српскиот претседател Александар Вучиќ му додели Орден на честа на Џони Деп за време на синоќешната прослава на Денот на државноста во Белград. Деп го заслужил медалот поради „големи заслуги во јавните и културни активности, особено во филмската уметност каде ја промовирал Србија пред светот“, како што пренесува Balkan Insight.

„Искрено, искрено ви благодарам претседателе Вучиќ, а овој медал за заслуги, ако ми се даде чест да заминам со него, ви благодарам што сте доволно љубезни да ми го подарите. Во моментов буквално сум на почетокот на нов живот и ми се допаѓа, ми се допаѓа повторното започнување. И би сакал тој почеток да започне овде“, рече Деп го примањето на медалот.

URL

Тој изминативе години учествуваше во неколку проекти поврзани со Србија, снимаше сцени од филмот „Minimata“ во Белград, а го позајми гласот за главниот лик во анимираната серија „Puffins“ чија продукција беше токму во Србија.

Тој спомна и за неговата соработка со режисерот Емир Костурица: „Имам една мала приказна што сакам да ја споделам со вас. Имав можност, всушност бев благословен одамна, пред многу години да запознам еден многу чуден човек, необичен. Штом го видов, знаев дека не припаѓа во Холивуд. Неговото име е Емир Кустурица. И Кустурица стана мој брат, неговото семејство стана мое семејство, ги гледав неговите деца како растат. Ова е една врска која ја имаме од првиот ден и кажува многу за една личност, особено како Емир Кустурица. Тој те сака, а кога те сака навистина те сака, а кога не те сака, навистина не те сака. И навистина ми се допаѓа тоа кај него. Тој навистина го кажува она во што мисли и верува во моментот“.

Потоа коментираше и за српските специјалитети како ќебапите и сливовата ракија, позната во Србија како шљивовица.

„Ја имам оваа страст што ја гаам за сѐ што имам овде... И ќебапи, се разбира, и шљивовица... Некој ми спомна, но никогаш немав шанса да пробам шљивовица... Па, можеби еднаш, во ред. И не добив ништо друго, само подароци и подароци, а моето искуство со луѓето овде што ми дадоа толку многу е сосема нов живот, како оној што ми го даде Емир“.

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Филм & ТВ

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Read more

Објавен трејлерот за долго очекуваниот Gladiator II

Read more

Доаѓа продолжение на култниот The Devil Wears Prada, но ќе глуми ли и Ен Хатавеј?

Read more

Зошто генерацијата Z исклучува филм кога се појавува секс сцена?

Read more
 

Сцена

  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за долго очекуваниот Gladiator II

Читај повеќе

Доаѓа продолжение на култниот The Devil Wears Prada, но ќе глуми ли и Ен Хатавеј?

Читај повеќе

Зошто генерацијата Z исклучува филм кога се појавува секс сцена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа денес детективот Мозер од Kommissar Rex?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Еден од најскапите филмови во историјата: Бред Пит во улога на Ф1 возач

Читај повеќе

Уште една славна личност вмешана во смртта на Метју Пери

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 актери и актери кои глумеа стрејт ликови, а самите не се

Читај повеќе