Џони Херберт: Синот на Шумахер тешко ја поднесува состојбата на татко му

Ф1
А.С.
/ 10.05.2023 / 18:29

За состојбата на легендарниот Михаел Шумахер проговори и неговиот поранешен колега од Бенетон, Џони Херберт (58).

Поранешниот британски Формула 1 возач е одличен семеен пријател на семејството Шумахер и добро ја познава здравствената состојба на големиот Михаел, која и понатаму е тешка, но полека се подобрува.

„Мик одлично се снаоѓа во оваа ужасна ситуација. Тој минува низ пекол, а здравјето на неговиот татко во моментов исто така го растажува. Што се однесува до презимето, сигуно не му е лесно по сè што постигна татко му. Михаел беше со него кога освојуваше титули. Но, сега го нема кога Мик е во болидот“, објасни тој.

Помладиот Шумахер го напушти ХААС по две години, а серијата несреќи беше пресудна за Гинтер Штајнер да му се заблагодари за соработката.

„Многу луѓе му помагаа на Мик низ годините, но во оваа ситуација тој би сакал татко му да биде тука за него. Очекувањата беа големи, тој беше под голем притисок и дали тоа го извлече најдоброто од него? Дали направи доволно во споредба со Магнусен? Веројатно не. Тој не создаде можност да продолжи да биде во болидот“, објасни поранешниот колега на Михаел.

Џони Херберт делеше гаража со легендарниот Шуми под Бенетон во 1994 и 1995 година.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Ф1

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Read more

Расел: Грешка од 1 сантиметар го расипа целиот викенд

Read more

Фетел: Не исклучувам враќање во Ф1

Read more

Саинс: Ферари беше побавен од дури пет тима во Зандворт

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе