Џонс по неверојатната трансформација се враќа во октагонот

Џон Џонс (35) и Сирил Гејн (32) ќе се борат за титулата шампион во тешка категорија во сабота во Лас Вегас на УФЦ настанот 285.

Во пресрет на натпреварот, најмногу се зборува за чудесната трансформација што му се случи на Џонс, еден од најголемите борци на сите времиња.

Ова ќе биде враќање на Џонс во октагонот по повеќе од три години, и тоа во тешка категорија откако 12 години беше во полутешка категорија.

На социјалните мрежи се појавија фотографии од официјалната фотосесија на УФЦ, на кои е видна разликата во телото на Џонс додека се бореше во полутешка категорија и новиот изглед за пресметката во тешка категорија со Гејн.

URL

Џонс претходно имаше една борба во тешка категорија, но во 2008 година, така што ова ќе биде ново искуство за еден од најдобрите борачи во историјата.

Да потсетиме, тешката категорија остана без шампион откако Френсис Нгану си замина од УФЦ.

Еден од кандидатите за борбата беше Стипе Миочиќ, кој потврди дека преговарал со УФЦ.

Сепак, на крајот УФЦ одлучи Гејн да биде ривал на Џонс.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Останати спортови

Шпанија не дозволи настап на косовски каратисти на ЕП

Read more

Словенката Клинец го собори светскиот рекорд во скијачки скокови

Read more

Швајцарскиот скијач Одермат испиша историја

Read more

Пејџ ВанЗант продаде картичка со бакнеж за 13.200 долари

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Читај повеќе

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Читај повеќе

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Читај повеќе

Елмас: Најважно е што победивме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Читај повеќе

Дибала ќе го тужи Јувентус за повеќе од 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси игра мал фудбал во новата хит реклама

Читај повеќе

Барди: Многу е важно да почнеме со победа

Читај повеќе