Џонс за само 2 минути стана шампион во тешка категорија и докажа дека е GOAT

Џон Џонс докажа дека е најдобриот ММА борец во историјата откако рутински го победи Сирил Ган во борбата за титулата на УФЦ во тешка категорија.

Популарниот Бони се врати по три години, ја промени категоријата и без да се испоти го победи еден од најдобрите борци на денешницата.

Џонс, кој со години владееше во полутешка категорија, по тригодишна пауза се префрли во тешка категорија, а на настанот УФЦ 285 во Лас Вегас веднаш доби можност да ја освои титулата.

Борбата траеше само 2 минути и 4 секунди, а Џонс победи со гушење со гилотина.

Од почетокот на борбата Џонс бараше можност да го собори Ган, а кога конечно успеа, немаше спас за францускиот борач.

URL

35-годишниот Џонс сега има 27 победи од 29 борби, а следен противник ќе му биде Стипе Миочиќ.

Таа борба би можела да се случи веќе неколку месеци, со оглед на тоа што Џонс практично не претрпе сериозни удари од Ган.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Останати спортови

Словенката Клинец го собори светскиот рекорд во скијачки скокови

Read more

Швајцарскиот скијач Одермат испиша историја

Read more

Пејџ ВанЗант продаде картичка со бакнеж за 13.200 долари

Read more

Потврдена борбата на векот: Фјури против Усик, Украинецот прифати „невозможни“ услови

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе