Џонсон: Пролонгирано укинувањето на дел од рестриктивните мерки во Англија

Понатамошното укинување на рестриктивните мерки во Англија, што требаше да стапи на 1 август пролонгирано е за најмалку две недели, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон.

Настапите во затворен простор нема да се реализираат, а исто така не се дозволени и гужви во спортските центри, како и свадби со повеќе од 30 луѓе.

Одложувањето се должи на зголемениот број на инфицирани лица со COVID-19 во Англија.

– Не можеме да бидеме задоволни со себе, мора брзо да дејствуваме. Одлуката за заострување на рестриктивните мерки во северниот дел на Англија се целни мерки што треба да се преземат, посочи Џонсон.

Тој ги предупреди и работодавачите да ги заштитат работните места од инфекцијата.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Read more

Свет

Еруптираше вулканот Синабунг во Индонезија

Read more

Конфликти во Белорусија по изборите: Полицијата се судри со демонстрантите

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Малолетник загина, 20 луѓе повредени во вооружен инцидент во Вашингтон

Read more

Вести

УХМР: Нестабилно време и во наредните денови

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 466 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе
  • play_arrow

Еруптираше вулканот Синабунг во Индонезија

Читај повеќе
  • filter

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Читај повеќе

Се чека планот на МОН за учебната година, Адеми излегува од изолација

Читај повеќе
  • play_arrow

Конфликти во Белорусија по изборите: Полицијата се судри со демонстрантите

Читај повеќе

Остануваат уште пет дена за договор за нова влада, бизнисот чека нови мерки

Читај повеќе

Сотирова Бухова во самоизолација, била во контакт со позитивен на КОВИД-19

Читај повеќе

Најмногу активни ковид случаи во Скопје, Штип и Гостивар, ниту еден во Пехчево

Читај повеќе