Џорџ Флојд бил позитивен на COVID-19

Убиениот Џорџ Флојд бил позитивен на COVID-19, покажала државната обдукција, пишува СNN.

Според извештајот од обдукцијата, Флојд бил заразен со COVID-19, но тоа не е причина за неговата смрт.

Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјави дека е направен ПЦР тест за време на обдукцијата и дека тој може да покаже позитивен резултат „недели по заразувањето“, пренесува CNN.

Тој додаде дека Флојд најверојатно имал асимптоматска клиничка слика и вирусот не е причина за неговата смрт.

реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Свет

Рекорден пораст на бројот на новозаразени во Токио

Read more

Трамп: Полицијата убива повеќе белци отколку Афроамериканци

Read more

Десетици лица повредени во судир на два воза кај Прага

Read more

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Read more

Вести

  • play_arrow

Жолта маичка со логото на МОСТ и Monitoring 2020 – препознатлив знак на набљудувачите на МОСТ

Читај повеќе

Инцидент на гласачко место во Скопје, нудење пари за гласање во Радовиш и Битола

Читај повеќе

Утре и задутре без струја повеќе скопски населени места

Читај повеќе
  • filter

15 јули 1928, во Скопје слетал првиот патнички авион Potez 29

Читај повеќе

Одзивот на гласање до 11 часот изнесува 11 отсто

Читај повеќе

Осум прекршувања на изборниот молк, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Санкционирани 104 лица за неносење лична заштита на лице во изминатите 24 часа

Читај повеќе

Без вода дел од корисниците во Маџари

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести во Грција предлага задолжително носење маска во затворен простор 

Читај повеќе