Џорџа Мелони заплака во текот на одбележувањето на Ханука

Б.С.Б.
/ 20.12.2022 / 09:21

Италијанската премиерка Џорџа Мелони присуствуваше на одбележувањето на еврејскиот празник Ханука во Рим, а во текот на говорот се расплака додека им се обраќаше на присутните.

Мелони одржа говор во текот на палењето свеќи во Еврејскиот музеј во Рим. Порача дека еврејскиот народ го чува својот идентитет, но ги прифаќа сите останати.

„Без вера, ние не сме ништо друго освен бројки. Темнината на светот не може да ја изгаси светлината на Ханука. Расните закони биле срамота, вие сте основен дел од италијанскиот идентитет. Вие сте дел од тоа што сме сите, а идентитетот е нешто што секој дополнително го зацврстува. Приказната за овој празник е приказна за храброста и надежта на народ кој се бори во одбрана на сопствениот идентитет, верата и слободата“, изјави Мелони.

Во текот на говорот, италијанската премиерка совладана од емоциите заплака, а на крајот од церемонијата изјави:

„Ви благодарам на поканата и на убавите зборови. Ние жените одвреме-навреме сме вакви, пречувствителни. Особено ние мајките“, заклучи таа.

Remote video URL
реклама

Свет

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Read more

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Read more
 

Вести

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе