НБА 2022/2023

Џордан во 1986, па Дончиќ во 2022: Словенецот повторно покажа зошто е најдобар

На терените НБА лигата ноќеска се одиграа осум натпревари во кои блескава партија одиграа балканските ѕвезди Никола Јокиќ и Лука Дончиќ.

Словенецот продолжи да ги тероризира противничките одбрани. Незапирливиот Дончиќ со неверојатни 44 поени се погрижи неговиот тим да слави победа од 104:95 протиов Орландо Меџик.

Дончиќ сезонава запиша партии со 32, 35, 37, 41, 31 и 44 поени, што доволно говори во каква форма се наоѓа. Синоќешната партија му беше најефикасна.

URL

Така, Дончиќ стана прв кошаркар по легендарниот Мајкл Џордан кој запишал 30 или повеќе поени во првоите 6 натпревари од сезоната. На Џордан тоа му појде од рака во далечната 1986 година.

URL

Дабл-дабл учинок запиша и одличниот Никола Јокиќ, но неговиот Денвер Нагетс доживеа пораз на гостувањето кај Лос Анџелес Лејкерс од 121:110. Јокиќ имаше 23 поени, 14 скокови и 6 асистенции, но тоа не беше доволно.

Изненадување направи Сан Антонио Спарс кој ја победи Минесота Тумбервулвс со 108:98, додека Голден Стејт Вориос доживеа шок кај Детроит Пистонс губејќи со 128:1а4.

Бостон Селтикс на крилјата на триото Браун, Брогдон и Тејтум лесно славеше против Вашингтон Визардс со 112:94.

Резултати:

Лос Анџелес Клиперс - Њу Орлеанс 91:112
Бостон Селтикс - Вашингтон Визардс 112:94
Кливленд Кавалирс - Њујорк Никс 121:108
Детроит Пистонс - Голден Стејт Вориорс 128:114
Сан Антонио Спарс - Орландо Меџик 114:105
Феникс Санс - Хјустѕон Рокитс 124:109
Лос Анџелес Лејкерс - Денвер Нагетс 121:110

Табела:

Standings provided by Sofascore
реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Давид Бабунски потпиша за Данди Јунајтед, ја доби 10-ката

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе претставен пред преполн „Бернабеу“

Читај повеќе

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Читај повеќе

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Читај повеќе

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе