Досега 55 позитивни на COVID-19 од штипските конфекции, во тек се 485 тестирања

Во Штип до вчера се издадени 55 решенија на позитивни лица на вирусот за домашно лекување и самоизолација и 169 решенија на лица за здравствен надзор и изолација по однос на контакти. Извршени се 100 тестирања, а во тек се уште 485 тестирања на вработените, информира денеска на прес-конференција Иринка Сотирова-Бухова, директорка на Државниот здравствен и санитарен инспекторат, претставувајќи ја состојбата со кластерите на заразени со COVID-19 коишто се појавија во штипските конфекции и во одредени правни субјекти во Тетово.

Во Тетово се издадени осум решенија на лица кои биле позитивни на COVID-19 за домашно лекување и самоизолација, а 54 решенија за здравствен надзор и изолација по основ на контакти. Досега се завршени 70 тестирања од планираните 150.

Сотирова-Бухова потенцираше дека овие бројки се однесуваат само на позитивните и контактите кои се ажурирани во конфекциите и правните субјекти во овие два града. Во таа бројка не се внесени кластерите во фамилии или другите позитивни лица.

-Правните субјекти и текстилните фабрики во Штип покажаа исклучително почитување на протоколите со што веднаш по појавување на еден позитивен вработен престанаа самоиницијативно со работа, рече Сотирова-Бухова.

Таа демантираше дека во конфекците продолжила работата и прецизира дека таму денеска во присуство на надлежните инспекторати се врши тестирање, односно се земаат брисеви од вработените и нивното присуство таму е само од таа причина.

Апелира до сите лица кои имаат добиено решенија од ДЗСИ исклучително да се придржуваат по препораките во решението, односно да не ги напуштаат домовите. Постапување спротивно на ова решение е казниво по закон, истакна директорката на ДСЗИ, повикувајќи го и Министерството за внатрешни работи да го контролира почитувањето на решенијата.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more

Македонија

Средношколци во Тетово ја бојкотираа наставата од далечина

Read more

Ситуацијата е сериозна, добро е што финансискиот сектор е стабилен, смета Бесими

Read more

Филипче: Секоја одлука е донесена со цел да се обезбеди добар и безбеден образовен процес

Read more

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училиштен ден, утре ќе протестираат

Read more

Вести

Средношколци во Тетово ја бојкотираа наставата од далечина

Читај повеќе
  • filter

Сообраќајка кај Железничка, од камион кој превезувал стакла паднал товарот

Читај повеќе

Земјотрес со јачина од 5.2 степенa регистриран во близина на грчкиот остров Нисирос

Читај повеќе

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Читај повеќе

Ситуацијата е сериозна, добро е што финансискиот сектор е стабилен, смета Бесими

Читај повеќе

Филипче: Секоја одлука е донесена со цел да се обезбеди добар и безбеден образовен процес

Читај повеќе

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училиштен ден, утре ќе протестираат

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 890 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

МОН: Се одржуваат првите часови и со физичко присуство и преку онлајн платформата

Читај повеќе