Дожд од дронови во Кина: Од спектакуларно шоу до кошмар за посетителите

Организаторите за инцидентот го обвинија конкурентскиот производител на дронови и пријавија во полиција.

Спектакуларната претстава на беспилотни летала на ноќното небо над кинескиот град Џенгџоу брзо се претвори во кошмар кога одеднаш почнаа да паѓаат дронови врз присутните.

Видеата што станаа вирални на социјалните мрежи прикажуваат рој дронови кои изведуваат небесно шоу, додека во еден момент еден по еден не почнаа да паѓаат.

URL

На снимката се гледа како луѓето бегаат за да избегнат да бидат погодени од дрон.

Според The Vice, во инцидентот учествувале околу 200 дронови кои биле вклучени во шоуто. Некои завршија на земја, други излегоа од контрола и полетаа во непознат правец, трети удрија во дрвјата и заглавија таму.

Целиот инцидент бил пријавен во полиција, бидејќи наводно организаторите го обвиниле конкурентскиот производител на дронови дека се вмешал и ги уништил дроновите.

URL

Според Drone DJ, конкурентите наводно го преоптовариле навигацискиот систем на дронот со еден вид хакерски напад, предизвикувајќи организаторите да ја загубат контролата врз беспилотните летала.

Што точно е во позадина допрва треба да открие истрагата, а можеме само да кажеме дека тоа сигурно не било пријатно искуство за гледачите, колку и да изгледаше сѐ прекрасно на почетокот.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Вести

Марс: По две недели тишина оживеаја роверите на НАСА

Read more

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД

Read more

Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Read more

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Топ 10 видеоигри во ноември 2021

Читај повеќе

Марс: По две недели тишина оживеаја роверите на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот MacBook Pro

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД

Читај повеќе

Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Крис Редфилд и Џил Валентајн од Resident Evil отсега и во Fortnite

Читај повеќе

Откриено зошто јајце-клетката е огромна во споредба со сперматозоидите

Читај повеќе
  • play_arrow

Трилогијата Grand Theft Auto доаѓа во ноември, погледнете го трејлерот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Читај повеќе