Доживотно суспендиран судија: Се качил на бина и славел со тимот на кој му помогнал да победи

Холандскиот фудбал оваа недела го потресе скандал во кој судијата Јан Смит (61) направи невиден потег поради кој доби доживотна суспензија.

Смит го судеше натпреварот помеѓу Синт Хеорхе и Де Валкен кои се натпреваруваат во четвртата холандска лига. Домашните беа водечки и им требаше бод за освојување на титулата, а Смит додели 15 минути судиско време, откако претходно им покажа на гостите 3 црвени картони.

Конечно, длабоко во судиското надополнување во 104. минута и видно побројни, Синт Хеорхе успеа да израмни на 2:2 и да ја освои титулата.

Тоа не беше сѐ бидејќи по натпреварот беше објавено видео од Смит како ја прославува титулата со играчите на Синт Хеорхе, па дури и излезе на бината самиот да го подигне трофејот.

Очекувано, видеото ја обиколи целата земја, по што реагираше Кралската фудбалска федерација на Холандија и му изрече доживотна суспензија на овој судија.

Иако не може да има појасни докази дека Смит очигледно го фаворизирал победничкиот тим, сега веќе поранешниот судија продолжува да негира дека е корумпиран.

„Само еднаш ја отпеав песната и го кренав трофејот. Тоа е сѐ што направив. Ситуацијата е премногу тажна за да се каже нешто друго“, беше реакцијата на Смит по суспензијата.

реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Фудбал

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Read more

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Read more

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Read more

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе