Дознајте каде се крие зајакот со апликацијата Skopje ZOO

Подарок билет за сите Magenta 1 корисници

Домашниот зајак е еден од најпосетуваните жители на Зоолошката градина. Неговиот дом е лесно пристапен и отворен за посетителите, а можете да го најдете со помош на апликацијата Skopje ZOO.

„Каде се крие зајакот?“ е прашање кое  често го поставуваме фигуративно, а сега прашуваме и буквално „Каде се крие зајакот?“, за да дознаеме каде е неговото живеалиште во ЗОО Скопје. Одговорот на ова прашање ќе го дознаете со помош на апликацијата Skopje ZOO, односно со користење на дигиталната мапа.

Домашниот зајак е добро познато животно на овие простори и многу често се сретнува како домашен миленик во семејствата, особено во оние со мали деца. Неговите долги уши и кратко опавче го прават зајакот многу допадлив, а симпатичното мрдање на носот ќе ве освои уште на првиот поглед. Но, внимателно кога им пристапувате на зајаците, бидејќи се плашливи и брзо ќе избегаат од вас, доколку ве доживеат како закана.

Македонски Телеком ја создаде апликацијата Skopje ZOO за да им овозможи на посетителите полесно да ја организираат нивната следна посета, да се ориентираат во просторната зоолошка градина и да научат нешто повеќе за животните кои живеат во неа.

Покрај можноста за купување билет онлајн, преку апликацијата можете да го лоцирате секое животно кое сакате да го посетите со помош на дигиталната мапа. А откако ќе го најдете, скенирајте го кодот кој се наоѓа пред неговото живеалиште за да дознаете нешто повеќе за неговиот вид и потекло, за неговите навики, начинот на исхраната и многу други информации.

Сите корисниците на Magenta 1 промотивно добиваат бесплатен билет за посета на Скопје ЗОО, кој може да се искористи до 31 октомври. Секоја мобилна линија од Magenta 1 фамилијата може да го активира бесплатниот електронски билет само преку TelekomMK апликацијата. Имајте го билетот на вашиот смартфон, покажете го на билетарница и избегнете го редот.

Skopje ZOO е достапна за сите посетители, едноставна е за користење и ја има во три јазични верзии.

Преземете ја бесплатно од:

Google Play

App Store

Активирајте го електронскиот билет преку TelekomMK апликацијата, преку категоријата „Промотивен билет за Скопје ЗОО“.

реклама

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кога заразените со коронавирус најмногу ја шират инфекцијата?

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Промо

„Авицена лабораторија“ со нова инвестиција за безбеден прием на пациенти и робот за обработка на примероци за КОВИД-19

Read more

Триглав Осигурување воведува нов пакет на пазарот, Мој миленик

Read more

Наместо попусти, компанијата „dm дрогерие маркт" донира 5% од целиот дневен промет за обезбедување храна и оброци за социјално загрозени сограѓани

Read more

Македонски Телеком со празнична понуда за поубав крај на годината

Read more

Ново

По 2035 година во Јапонија ќе нема автомобили на бензин

Читај повеќе

Во поликлиниката во Шуто Оризари нов пункт за брзи тестови за коронавирусот

Читај повеќе
  • filter

Убавините на Малта

Читај повеќе
  • play_arrow

Бенедикт Камбербач и Џоди Фостер во главните улоги во „The Mauritanian“

Читај повеќе

ЕХФ го одложи мечот Вардар – ПСЖ

Читај повеќе
  • play_arrow

Рециклирај и нахрани улично куче или маче

Читај повеќе
  • play_arrow

ФИА ќе ја истражува страшната несреќа на Грожан

Читај повеќе
  • filter

Тирана домаќин на финалето од новото натпреварување на УЕФА

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за новогодишно декорирање на прозорците

Читај повеќе