Драговиќ: Салах се плашеше да не му ги скршам нозете

Австрискиот дефанзивец открива интересна досетка од времето кога играше заедно со Мохамед Салах во Базел.

Александар Драговиќ и Мохамед Салах една сезона делеа соблекувална и тоа во тимот на швајцарски Базел во сезоната 2012/13. Потоа Австриецот замина за киевски Динамо, а Египќанецот во Челси.

За таа една сезона Салах имал уплав од Драговиќ бидејќи на тренинзите Австриецот со српско потекло влегувал бескомпромисно во дуелите.

„Јас го подготвив за да стане голем играч. Често заедно вежбавме дуели. Хахахах“, вели Драговиќ во заедничко интервју за Goal и германски SPOX, сугерирајќи на тоа дека тој има удел тоа што Салах стана она што е денес.

Салах и Драговиќ од времето во Базел

Салах денес не е силен во дуелите, но уплавот од Драговиќ допринел да работи на неговата брзина, токму за да бега од такви опасни стартови.

„Секогаш се плашеше дека ќе му скршам нога со моите клизачи. На тој начин го подготвив за тешкиот англиски стил на игра. Лесно ќе приметите дека со неговата брзина секому може да му избега“, додава Австриецот.

Тој открива и дека Салах порано не бил голгетер каков што го знаеме денес. Многу работел за да го стигне денешното ниво.

„Но, во тоа време имаше проблем неговите шанси да ги претвори во голови. Благодарение на неговата напорна работа, се подобри многу во тој поглед. Мо е одлична личност која не лета во облаци“, заврши тој.

Салах денес е во Ливерпул, додека Драговиќ ги брани боите на Црвена звезда.

реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Read more

Фудбал

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Read more

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Read more

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Read more
 

Спорт

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси за бразилскиот судија: Секогаш ни прави вака, како да е намерно

Читај повеќе

Мекгрегор објави навреди кон Хабиб, па го избриша твитот

Читај повеќе

Приведен сопругот на убиената атлетичарка Тироп

Читај повеќе