ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Дрес за утеха: Буфон беше вистинскиот титан на средбата Јуве-Барса

Јувентус синоќа ја победи Барселона со 3:0. Натпреварот беше чекуван со нетрпение поради првиот судир помеѓу Лео Меси и Кристијано Роналдо по 2018 година.

Португалецот постигна два гола од белата точка, Аргентинецот го одигра можеби најдобриот натпревар сезонава, но името што го одбележа натпреварот беше Џанлуиџи Буфон.

URL

Иако наскоро ќе наполни 43 години, легендарниот голман покажа спектакуларна игра, ги запре сите обиди на домаќините, а особено го полуде Меси.

Аргентинскиот волшебник шутираше дури седум пати, најмногу на еден натпревар од Лигата на шампиони од 2018 година, но Буфон ги одбрани сите седум удари.

Буфон е всушност стар кошмар за Меси. Ова беше нивни шести натпревар еден против друг, а Меси успеа да постигне гол само на еден. За споредба, Роналдо има забиено дури девет голови во текот на кариерата на Буфон.

Синоќешниот натпревар беше фантастичен судир на двајца великани, од кои Буфон се појави како апсолутен победник. Сепак, тој не се ситеше на победата, туку спортски си размени дрес со Меси по средбата.

URL
реклама

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе