Дресот на Леброн Џејмс од НБА финалето 2013 продаден за 3,68 милиони долари

Дресот во кој Леброн Џејмс со Мајами ја освои НБА титулата, совладувајќи го Сан Антонио со 95-88 во решавачкиот, седми, натпревар од финалната серија во 2013 година, е продаден на аукција во Њујорк за 3,68 милиони долари.

Дресот во кој Џејмс на тој натпревар постигна 37 поени, додавајќи 12 скокови и четири асистенции, стана трет најскап кој е продаден од аукциската куќа Сотби.

Повисока цена достигнаа само дресот на кошаркарот Мајкл Џордан од НБА финалето 1998 (10,91 милиони долари) и дресот во кој аргентинската фудбалска легенда Диего Армандо Марадона ги постигна двата историски голови, од кои едниот со рака, против Англија во полуфиналето на Мундијалот 1986 во Мексико (9,28 милиони долари).

URL

Џејмс досега во НБА лигата постигна 38.210 кошеви и се проценува дека во следните две недели ќе го надмине на вечната листа досегашниот рекордер Карим Абдул – Џабар, кој кариерата ја заврши со 38.387 поени.

реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Кошарка

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Read more

Леброн, носиш пасош?

Read more

Сакраменто по 17 години избори плеј-оф, критично за Далас

Read more

Перо Антиќ реизбран за претседалел на Македонската кошаркарска федерација

Read more
 

Спорт

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Читај повеќе