Древни кинески потонати бродови откриваат детали за Патот на свилата

Кинески научници почнаа со ископување на два кинески бродови потонати во Јужното Кинеско Море, стари 500 години, кои се полни со порцелан и дрво.

Порцеланот датира од династијата Минг, а остатоците се пронајдени во близина на брегот на Кина во Јужното Кинеско Море. Ископувањето беше потврдено од кинеската Национална управа за културно наследство (NCHA) и претставува голем подвиг на археологијата на големи морски длабочини.

Во април 2018 година беа лансирани два истражувачки проекти за проучување на стари бродоломи, а беа пронајдени и неколку потонати бродови кои датираат од ерата на Минг. Некои од нив се полни со порцелан и дрво, додека еден содржи повеќе од 100.000 парчиња порцелан кој е во добро сочувана состојба.

Остатоците се наоѓаат на длабочина од околу 1.500 метри долж северната падина на Јужното Кинеско Море и го покажуваат правецот на бродовите кои се движат во спротивни насоки.

NCHA брзо се организираше, направи план и ги заштити и обнови ископаните културни реликвии.

Бродовите 1 и 2 го привлекоа посебното внимание на археолозите, бидејќи датираат помеѓу 1488 и 1521 година и го покажуваат видот на трговијата што се одвивала на таканаречениот Пат на свилата. Директорот на одделот за археологија на NCHA, Јан Јалин, рече дека реликвиите од потонатиот брод бр. 1 се расфрлани на морското дно на површина од околу 10 квадратни километри.

„Добро сочуваните реликвии имаат огромна историска, научна и уметничка вредност. Тоа би можело да биде археолошко откритие од светска класа. Откритијата се клучен доказ за постоењето на поморскиот Пат на свилата, како и голем напредок во историско проучување на кинеската прекуокеанска трговија, навигација и порцелан“, рече Јан.

До средината на јуни, истражувачите се надеваат дека ќе ја проценат дистрибуцијата на двата потонати брода и ќе планираат опсежно собирање податоци на локацијата, веројатно собирање примероци од рекликвиите и составот на морското дно околу нив.

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Вести

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Read more

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Read more

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Read more

Древни кинески потонати бродови откриваат детали за Патот на свилата

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Читај повеќе

Древни кинески потонати бродови откриваат детали за Патот на свилата

Читај повеќе
  • play_arrow

По два дена мрак се појавило сонце - реконструкција на уништувањето на Помпеја

Читај повеќе

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Читај повеќе

Исчезнуваат познатите прстени на Сатурн

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако ја снема Месечината?

Читај повеќе